Management památkové péče
1) Od pamětihodnosti k předmětu ochrany (zejména kulturní památky, předměty muzejní povahy, archiválie a knihovní fondy) Historický přehled vývoje úsilí o zachování kulturních statků, a to s důrazem na formování náhledu na předmět ochrany. Výklad jednotlivých komponentů národního kulturního pokladu, tedy věcí, které jsou vymezeny zvláštními právními předpisy jako kulturní památky a národní kulturní památky, sbírky muzejní povahy a jednotlivé sbírkové předměty, archiválie nebo předměty kulturní hodnoty.
2) Evidence kulturních památek a navazující problematika Systém evidence kulturních památek, jeho právní a věcný rámec. Přehled kategorií památkového zájmu (kulturní památka, národní kulturní památka, ochranné pásmo, památková zóna a památková rezervace). Závaznost údajů evidence kulturních památek a její praktické dopady pro nakládání s předmětem ochrany.
3) Evidence sbírek muzejní povahy a navazující problematika Systém evidence sbírek muzejní povahy, jeho právní a věcný rámec. Přehled dalších zákonem založených činností, nezbytných pro evidenci sbírkových předmětů.
4) Obnova věcí památkového zájmu I. Obnova kulturního dědictví v sobě zahrnuje nejenom věcné či technologické postupy, kterými se autor nebude zabývat, ale je také výrazně determinována právními předpisy a metodickými materiály. Významnou částí obnovy kulturních památek je také restaurování.
5) Obnova věcí památkového zájmu II. Obnova kulturního dědictví v ukázkách (prezentace fotografií z praxe).
6) Památková péče v ekonomických souvislostech Přehled systému finančních mechanismů, v rámci nichž probíhá obnova kulturního dědictví. Jedná se především o programy obnovy památek Ministerstva kultury, ale také o mechanismy samosprávných celků. Samostatnou kapitolou jsou pak finanční mechanismy Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.
7) Orgány a organizace památkové péče Přehled systému státní památkové péče, výklad o působnosti a pravomocech orgánů zodpovědných za ochranu kulturních statků, objasnění postavení a činnosti odborné organizace státní památkové péče.
8) Nakládání s památkovým fondem Památkový fond spadá sice do tzv. neživého spektra kultury, nicméně je předmětem mnoha činností a procesů. Nejčastějšími úkony jsou přemísťování kulturních památek, prodej a koupě kulturních památek, zabezpečení ochrany kulturních památek při jejich ohrožení a vývozy kulturních památek do zahraničí.
9) Kulturní dědictví ve vztahu k zahraničí Zde jsou nosné otázky nástrojů a principů mezinárodní spolupráce včetně významných mezinárodních úmluv, týkajících se ochrany kulturních statků za válečného konfliktu i v dobách míru, a některé podrobnosti právních předpisů evropských zemí a zemí Evropské unie.
10) Archeologický památkový fond jako specifický předmět ochrany Archeologický památkový fond je velmi specifickým nositelem památkových hodnot, který výrazným způsobem zasahuje do běžných činností člověka, zejména pak činností spojených s výstavbou nebo prováděním zemních prací. Nakládání s tímto fondem je právně podchyceno zejména v zákoně o státní památkové péči a ve stavebním zákoně.
11) Opakování Shrnutí problematiky, získání zpětné vazby
V předmětu Kulturní management jsou posluchači seznámeni se základními zásadami péče, správy a nakládání s jednotlivými složkami kulturního dědictví, stejně tak jako s obecnými aspekty státní a veřejné správy, včetně fungování státních orgánů a příspěvkových organizací. Kulturní dědictví je definováno jako kulturní památky, předměty muzejní povahy a sbírky, archivní dědictví, knihovní fondy a předměty kulturní povahy.
Hlavní důraz je kladen na výklad problematiky vztahující se ke kulturním památkám a muzejnictví, kdy jsou nejprve osvětleny počátky památkové péče a muzeí a galerií, a to jak z hlediska národního, tak také z hlediska zahraničního vývoje ochrany kulturního dědictví. Důležitou součástí soudobé péče o kulturní dědictví je determinování jeho vztahu k zahraničí v rámci národních předpisů, zejména co do pravidel k vývozům, a rovněž v rámci závazků plynoucích z mezinárodních smluv.
Předmět Kulturní management klade značný důraz na osvětlení praktické stránky nakládání a péče o kulturní dědictví, a to zejména v rámci obnovy kulturních památek, restaurování a financování obnovy a prvků ochrany kulturního dědictví. Samostatnou kapitolou jsou problematiky archeologie a prodej a vývoz předmětů kulturní povahy, předmět je prezentován rovněž s rozsáhlou fotografickou dokumentací a s praktickými ukázkami na dotčených www stránkách.