Klasicismus a empír ve službách nobility (Kačina, Kynžvart, Nové Hrady ad.) Zámky uprostřed přírody - koncepce romantismu, zrod parku Regotizace a rekonstrukce šlechtických sídel - (Hluboká, Žleby, Sychrov, Lednice) Bernard Grueber a recepce gotiky Ignác Ullmann, Josef Zítek, Antonín Barvitius - recepce renesance Dostavba katedrály v Praze (Kranner, Mocker, Hilbert) „Hledání národního slohu“ (A. Wiehl, J.
Vejrych) Venkovská a lidová architektura - její vliv a ochrana Urbanistický rozvoj historických měst a „zrození velkoměsta“ Nástup moderny
Cílem předmětu je získat orientaci v dějinách architektury v českých zemích od konce 18. století do počátku 20. století v kontextu společenských změn a stavebního vývoje monarchie a střední Evropy. Přednášky představí klíčové tendence a stavby realizované na území Čech a Moravy a osobnosti zde činné. Důraz bude kladen také na lokální specifika a „národní“ diskurz architektury diskutovaný v oborovém tisku. Cyklus navazuje na přednášky zimního semestru věnované světové architektuře.
Student po úspěšném absolvování předmětu získá přehled o tendencích v architektuře od konce 18. století do počátku 20. století na pozadí společenského a myšlenkového kontextu jejich vzniku. Pozná klíčové architekty a stavby, bude schopen kriticky vyhodnotit jejich architektonické kvality a klíčové stylové prvky.
Kurz bude probíhat dle opatření děkana online formou