Charles Explorer logo
🇨🇿

Evropské umělecké řemeslo 1

Předmět na Katolická teologická fakulta |
KDKU258

Sylabus

Tématické okruhy přednášek:

Úvod do problematiky uměleckého řemesla a dekorativního umění.

Středověké um. řemeslo I.

Středověké um. řemeslo II.

Středověké um. řemeslo III.

Renesance I.

Renesance II.

Manýrismus - zejm. um. řemeslo na dvoře Rudolfa II.

Baroko I.

Baroko II.

Baroko III.

Rokoko a přechod ke klasicismu.

Klasicismus a empir.

Empir a proto-biedermeier.

Biedermeier.

 Druhé rokoko a počátky historismu.

Historismus.

Secese.

Kubismus.

Art deco a meziválečné um. řemeslo.

Umělecké řemeslo po II. svět.  válce (design).  

Pozn.:  V rámci výuky bude uskutečněno několik exkurzí do stálé expozice a depozitářů Uměleckoprůmyslového musea v Praze (termíny budou oznámeny v průběhu ZS a LS).    

Anotace

Studenti účastnící se přednášky nazvané Evropské umělecké řemeslo by se měli seznámit se základními druhy uměleckořemeslných výrobků (odvětví užitého umění), jejich funkcí a významem v tehdejší společnosti v období od středověku (v některých případech od pozdní antiky) do 20. století. Výuka bude zaměřena na tradiční uměleckořemeslné oblasti: sklo, keramika, porcelán, nábytek a vybavení interiéru, práce z kovů, apod. Mimo výtvarného vývoje bude částečně věnována pozornost i dobovým technologiím a materiálům, které často formu předmětů determinovaly. Též bude v odůvodněných případech přihlédnuto k umění českému, neboť mnohdy v oblasti uměleckého řemesla, respektive užitého umění hrálo významnou roli v evropském kontextu (sklo v době kolem roku 1600, barokní sklo, sklo období biedermeieru; porcelán doby klasicismu a biedermeieru, kamenina kolem r. 1800, apod.).

V rámci přednáškového cyklu, který bude členěn po jednotlivých vývojových období (středověk, renesance, manýrismus, baroko, rokoko, klasicismus, atd.) se uskuteční několik přednášek (exkurzí) v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, kde si studenti důkladně prohlédnou stálou exposici (Příběhy materiálů) a zejm. navštíví depositáře ( historického a moderního skla, textilu, nábytku a interiérového vybavení, kovů, keramiky a porcelánu, atd.). Bezprostřední kontakt s historickými artefakty by tak přispěl k rozvinutí znalostí a poznání o této oblasti výtvarného umění i k prohloubení kulturně historických souvislostí jejich vzniku a vývoje.