Charles Explorer logo
🇨🇿

Vybrané kapitoly z dějin vizuální kultury středověku 1

Předmět na Katolická teologická fakulta |
KDKU307

Sylabus

Vybrané kapitoly dějin vizuální kultury  středověku (zimní semestr):

-          Úvod do tématu. Historické souvislosti. Vztahy mezi regiony ve střední Evropě, zvláště k zemím Koruny České

-          Sakrální prostor a jeho výzdoba

-          Středověký protál a jeho ikonografický rozbor

-          Středověké protály a jejih teologický význam

-          Vesnické románské portály ve střední Evropě  (např: v Jakubu-Církvicích, v Hrusicích, v Csempeszkopácsi, v Sopronhorpácsi, v Őriszentpéteri, v Biňi, v Deutch Altenburgu. atd.) 

-          Další významné portály a sochařské výzdoby kostelů ve střední Evropě (např Obří brána Vídeň, Schongrabern, Hradní kaple v Ostřihomi)

-          Portály klášterních kostelů ve střední Evroplě  (např v Rwgwnsburgu, v Měříne, v Jáku, Lébényi, Třebíči, v Porta coeli v Předklášteří u Tišnova, v Třebnici, atd)       

Anotace

Cyklus přednášek v zimním semestru se zaměří na obrazová témata primárně středoevropského sochařství ve 12. a 13. století. Pozornost bude věnována zejména studiu těch sochařských témat, která se stala součástí vnějších částí sakrálních prostorů daného regionu. Důraz bude kladen na interpretaci ikonografie portálů (např. bazilia sv. Prokopa v Třebíči, kostel Nanebevzatí Panny Marie v Předklášteří u Tišnova, kostel sv. Jiří v Jáku, kostel sv. Jakuba v Lébényi, kostel sv. Jakuba str. v Řeznu), apsid (farní kostel v Schöngrabern, bazilika sv. Prokopa v Třebíči) daného regionu se zvláštním zaměřením na námět posledního soudu. Pro lepší pochopení hlavních ikonografických námětů budou první přednášky věnovány kulturněhistorickému a teologickému vymezení zvoleného období a teritoria.

(Výuku v zimním i letním semestru zajišťuje dr. Kornélia Kolářová Takácsová.)