Charles Explorer logo
🇨🇿

Filosofie dějin 1

Předmět na Katolická teologická fakulta |
KFIL141

Anotace

Námětem semináře bude nauka o tzv. „filosofickém hříchu“ patřící do širší etické problematiky přirozeného zákona. Budeme číst a diskutovat vybrané pasáže z knihy prof.

S. Sousedíka (Kapitoly z dějin politické filosofie v českých zemích 17. století), v nichž nás autor do tohoto problému nejprve uvede a poté ukáže, jak byl diskutován vybranými teology a filosofy působícími v zemích Koruny české v 17. století (B.

Sanig, J. Caramuel, R.

Arriaga). Filosofickým hříchem tito autoři rozuměli takový skutek, jehož špatnost spočívá pouze v tom, že odporuje rozumové lidské přirozenosti. Takový hřích je tedy (na rozdíl od hříchu theologického) hříchem nezávisle na Božím zákonu, (či opět přesněji): nezávisle na Boží (zákonem vyjádřené) vůli.

Je to skutek, jehož hříšnost je dána v podstatě jen povahou tohoto skutku samého, jeho nesouladem s rozumovou lidskou přirozeností. Základní otázkou tohoto problému tedy je, zda je mravně špatný skutek špatný, protože je zakázán Božím zákonem, anebo zda je skutek Božím zákonem zakázán, protože je sám o sobě špatný.