Sylabus: 1. Úvodní seznámení s problematikou tzv. krátkého 20. století (1914-1991). 2. První světová válka, příčiny, průběh, dopady a výsledky pro další vývoj Evropy a světa - rozpad monarchií v Německu, Rusku, Rakousko-Uhersku a Osmanské říši. 3.
Meziválečná Evropa versailleského systému (1919-1939). 4. Nekompromisní mírové řešení vedoucí k touze některých zemí a národů po revanši za tzv. uvalená ponížení. 5.
Nástup komunismu v Sovětském svazu, fašismu v Itálii a nacismu v Německu. Selhání občanské společnosti a demokracie. 6.
Velká hospodářská krize 30. let 20. století, hospodářské pokusy o její řešení v podobě řízeného hospodářství a státních zásahů o překonání selhání systému liberálního kapitalismu volné soutěže. 7. Druhá světová válka, příčiny, průběh, dopady a výsledky pro další vývoj Evropy a světa.
Válka na souši, na moři, ve vzduchu, Evropa, Afrika, Asie, Tichomoří. 8. Rozklad koloniálních panství po roce 1945 a jeho dopad pro další vývoj světa, vznik ČLR a její vývoj do současnosti. 90.
Svět ve stínu hrozby jaderných zbraní, uspořádání světa do bloků, studená válka a její konkrétní projevy v každodenním životě lidí. 10. Soupeření USA a SSSR v letech 1945-1991 a jeho dopady v podobě vojenských konfliktů a krizí (Korea, Vietnam, Kuba, Berlín, Blízký Východ, Afganistán. 11.
Proces sjednocující se Evropy v letech 1945-2007, vznik ESUO, Euroatom, EHS, ESVO, ZEU, KBSE, EU. 12. Svět na cestě od bipolárního rozdělení světa k unipolárnímu nebo multipolárnímu světu? 13.
Soudobé konflikty v globalizujícím se světě, vliv na státy, národy a společnost (emancipace nebo nacionalismus?, separatismus a fundamentalismus).
Přednáška seznamuje studenty s hlavními tendencemi, idejemi a tradicemi evropských dějin 20. století, přičemž akcentuje klíčová místa mezinárodních vztahů a světové politiky v proměnách předminulého a minulého století.