Charles Explorer logo
🇨🇿

Politické, kulturní a náboženské dějiny Německa 1

Předmět na Katolická teologická fakulta |
KHIS138

Anotace

Přednáškový cyklus bude pojednávat o vzniku Francké říše, vybudované na kulturních a společenských základech pozdní antiky. Jejího následného prorůstání do jednotlivých forem středověké kultury a společnosti, s důrazem na duchovní a církevní dějiny Říše. Specifikace vývoje ve východní polovině území, její postupné oddělení od historického území Galie, a vytvoření samostatného státního útvaru.

Následně se bude věnovat upevňování mladého státu a posilování jeho pozice ve středoevropském kontextu.

Důraz bude kladen na význam jednotlivých vladařských dynastií, počínaje vládou Karla Velikého, přes Ottony,

Sálce, a Štaufy. Formy jejich vlády a zejména vladařské reprezentace prostřednictvím stavebních fundací a uměleckých děl. Cílem tak bude seznámení s památkovým a uměleckým fondem, který se zachoval na území někdejší Říše, úlohou církve v německých dějinách, a základními znalostmi z oboru historické geografie středoevropského prostoru, bez které nelze danou problematiku pochopit! Důraz bude položen zejména na duchovní význam Říše, tamní státní a vladařskou reprezentaci prostřednictvím šíření kultu tzv. říšských světců (sv.

Vít, sv. Karel Veliký, sv. Jindřich a sv. Kunhuta ad.), s tím související památky středověkého zlatnictví a uměleckého

řemesla.

Zvláštní kapitolou bude význam Čech a Moravy pro říšské dějiny, a naopak otázky vlivu a zasahování říšské politiky do českého prostoru. S pochopitelným akcentem na období vlády Lucemburské dynastie, zejména pak císaře Karla IV.

Období ranného novověku bude pak věnováno otázkám vlády Habsburské dynastie, náboženské reformaci v

Německu, a oslabování role Říše ve Střední Evropě.

Následně budou posluchači seznámeni s chronologickým vývojem v Německých zemích v období vrcholného novověku, osvícenectví, vzestupu Pruského státu za Friedricha II., konfliktu s revoluční Francií, i Napoleonským válkám. Samostatná kapitola bude věnována válkám v 60. letech 19. století, konfliktu s Francií r. 1870 a vzniku císařství r. 1871. Politice Bismarckova Německa až po vládu Viléma II., vznik koloniální říše, počátky německého imperialismu a militarismu.

Ve dvacátém století bude věnován prostor oběma světovým konfliktům a vzájemným vztahům mezi nimi. Dále politické situaci v Německu ve 20. a 30. letech, vzestupu nacionálního socialismu, směřování ke druhé světové válce, a následné porážce Německa a jeho spojenců.

Závěrečná část přednášek bude věnována okupaci a denacifikaci Německa v období po druhé světové válce, návratu západní části země do skupiny demokratických států, a jejího následného zapojení do euroatlantických struktur. V neposlední řadě pak roli kancléře Konráda Adenauera a návratu k duchovnímu životu v Německu v 50. letech.

Cílem přednáškového cyklu tak bude seznámit posluchače a studenty s celkovým vývojem politických, historických, a zejména duchovních dějin území dnešního Německa, s přesahem na historická území někdejší středověké Říše. Dále pak poznání památkového, uměleckého, a duchovního bohatství země, a zejména pak jejího významu pro vývoj českých dějin...