1.Předmět, metoda, cíl oboru2. Historie bád ání 2.1 Starozákonní a novozákonní pohled na jiné náboženské tradice 2.2 Otázka po spáse ostatních v patristice 2.3 Další vývoj teologické reflexe k tématu (po Trident a klasickou apologetiku) 2.4 Teologie náboženství v reflexi Druhého vatikánského koncilu po nejnovější magisteriální dokumenty 3 Teologický základ reflexe o vztahu křesťanství a ostatních náboženství ("fundament") 3.1 antropologická struktura náboženské zkušenosti (dynamika víra-náboženství) 3.2 teologická struktura křesťanské zkušenosti 4.
Současná paradigmata vztahu křesťanství a ostatních náboženství, otevřené problémy 4.1 Současná paradigmata 4.2. Otevřené problémy 5.
Obsahy víry a zkušenosti velkých náboženských tradic (židovství, islám, hinduismus, buddhismus) 5.1 propojení/odlišení naukové, rituální a etické oblasti lidské existence u těchto tradic 5.2 konfrontace analogií a rozdílů v obsazích víry a zkušenosti jednotlivých tradic 5.3. v oblasti rituálního chování 5.4. v oblasti etiky 5.5. postoj těchto tradic k "ostatním" (asimilace, misie, dialog, indiference) 6. Poslání křesťanů ve světě, teologie misie, mezináboženský dialog 7.
Sekty a nová náboženská hnutí
Předmět seznamuje posluchače s pohledem katolické teologie na ostatní náboženské tradice. Otázku po pluralitě náboženství v současném kulturním kontextu studujeme v perspektivě christologicko-trojičního základu křesťanské teologie.
Nejprve si ujasníme kulturní a sociální kontext, v němž se dnes ptáme po vztahu křesťanství k ostatním náboženstvím, a základní pojmy, které jsou nezbytné k hlubšímu porozumění problematice. Náš předmět vychází z teologické perspektivy, proto si vymezíme předmět, cíl a metodu oboru, která se liší od religionistického přístupu k náboženství. Postupně budeme věnovat pozornost dějinám vztahu křesťanství k jiným náboženským tradicím, dále současným paradigmatům vztahů a místu mezináboženského dialogu uvnitř misijního poslání církve. V průběhu kurzu se seznámíme také s obsahy víry a náboženské zkušenosti vybraných světových náboženství. V závěru kurzu nahlédneme do problematiky nových náboženských směrů a sekt.