Plán kurzu
Od kontextu, v němž se ptáme po vztahu křesťanství k ostatním náboženstvím, přejdeme k objasnění základních pojmů, se kterými se budeme setkávat v literatuře k tématu a které jsou proto nezbytné k hlubšímu porozumění celé problematice. Napomůže nám k tomu určení předmětu, cíle a metody oboru.
V další kapitole přejdeme k dějinám vztahu křesťanství a jiných náboženských tradic. Dále budeme věnovat pozornost současným paradigmatům vztahu, směru, jímž se vydaly hlavní proudy teologické bádání posledního desetiletí, problémům, které zůstávají otevřené, jejich navrhovaným řešením, limitům i neprozkoumaným možnostem …
V průběhu kurzu bychom měli také nahlédnout do obsahů víry a náboženské zkušenosti velkých náboženských tradic.
Zvláštní pozornost budeme věnovat otázkám mezináboženského dialogu - jeho teologickému ukotvení, předpokladům, překážkám, typům a možnostem. Na závěr bychom měli nahlédnout i do problematiky nových náboženských směrů a sekt. 1. Cíl, předmět a metoda teologického přístupu k náboženstvím 1.1 Cíl 1.2 Předmět 1.3 Metoda 1.3.1. Religionistika nebo teologie? 1.3.2. Teologie náboženství a fundamentální teologie 1.3.3. Teologie náboženství a dogmatická teologie 1.3.4 Třífázová metoda výzkumu v teologii náboženství 2. Dějiny vztahu k jiným náboženským tradicím 2.1 Starozákonní a novozákonní pohled na ostatní náboženství 2.2 Otázka po spáse ostatních v patristice 2.3 Další vývoj teologické reflexe k tématu (po Tridentský koncil a klasickou apologetiku) 2.4 Teologie náboženství v reflexi Druhého vatikánského koncilu a ostatních dokumentech magisteria 3. Teologický základ reflexe o vztahu křesťanství a ostatních náboženství 3.1. Antropologická struktura náboženské zkušenosti 3.2. Teologická struktura křesťanské zkušenosti. Základní náboženská zkušenost křesťanství, její christologicko-trinitární ukotvení s ohledem na otázku vztahu k ostatním náboženstvím. 4. Současná paradigmata vztahu křesťanství a ostatních náboženství 4. 1 Současná paradigmata 4.2 Otevřené problémy 5. Poslání křesťanů ve světě,teologie misie, mezináboženský dialog 5.1 Evangelizace, misie, mezináboženský dialog v dokumentech magisteria 5.2 Čtyři základní formy dialogu 5.3 Poznámky ke "spiritualitě mezináboženského dialogu" 6. Sekty a nová náboženská hnutí 7.1 Transformace soudobé religiozity a náboženské novotvary současnosti 7.2 Základní rysy nových náboženských hnutí 7.3 Typy náboženských skupin podle jejich vztahu ke společnosti (církev, denominace, nové náboženské hnutí, kult-sekta) 7.4 Fenomén New Age
Kurz nabízí základní orientaci v katolické teologii náboženství. Tato teologická disciplína se zabývá pohledem na světová náboženství z perspektivy současné katolické teologie.
Po každé kapitole následují odkazy na doporučenou literaturu k tématu a otázky k látce, které napomáhají osvojit si důležitá místa probírané látky.