Charles Explorer logo
🇨🇿

Trinitární teologie

Předmět na Katolická teologická fakulta |
KSTE434

Sylabus

1.  Uvedení do metody dogmatické teologie: výklad pojmu „dogma“, vztah mezi exegezí a dogmatickou teologií, interpretace dogmatu, analogia entis, analogia fidei.

2. Základní otázky trinitární teologie: vztah mezi imanentní a ekonomickou Trojicí, praktický a spirituální význam trojičního obrazu Boha, možnosti racionálního výkladu trojičního mystéria.

3. Tajemství Trojice ve Starém a Novém zákoně.

4. Rozvoj reflexe trinitární teologie v patristickém období a trinitární bludy před ariánskou krizí: gnóze a markionismus, různé podoby monarchianismu a subordinacionismu.

5. Arianismus a I. nicejský koncil (325).

6. Pneumatologické hereze a I. konstantinopolský koncil (381).

7. Augustinovy trinitární teorie: psychologická teorie, teorie vnitrobožských vztahů.

8. Teologická, historická a ekumenická problematika Filioque.

9. Důležité inspirace středověké teologie: Richard od Sv. Viktora, Bonaventura, Tomáš Akvinský.

10. Trinitární teologie ve

20. století: Karl Rahner, Karl Barth, Hans Urs von Balthasar

11. Systematický výklad: perichoreze, problematika přivlastňování, mezináboženský dialog, tajemství trojjediného Boha jako perspektiva celé dogmatické teologie.

Anotace

Studenti budou uvedeni do metodologických otázek dogmatické teologie. Na tomto základě budou seznámeni s naukou o trojjediném Bohu.

Východiskem bude biblické svědectví: starozákonní příprava a novozákonní zjevení Boha jako Otce, Syna a Ducha svatého. Následně budou nastíněny dějiny reflexe trinitárního tajemství od antiky po současnost.

Důraz bude kladen na aktuální otázky. V závěru bude prezentován systematický výklad trinitární teologie: vztah mezi ekonomickou a imanentní Trojicí; problematika přivlastňování; Trojice a mezináboženský dialog.