Introdukční část semináře zasadí posvátné texty tří monoteistických náboženství do kulturního a náboženského celku starověkého a raně středověkého Předního východu. Tematizována je Bible Starého a Nového zákona v jejím hebrejském, aramejském, řeckém a arabském prostředí a usouvztažněna vůči mimokanonické literatuře a Koránu.
Jednotlivá témata se týkají lokalizace semitských kultur, jazyky, písmo, kult, typy sakrální literatury, spory o ortodoxii, formulace monoteismu a trinitárního vyznání, zvláště v kontextu počátků islámu. V souvislosti s textem Koránu budou objasněny základní teze muslimské věrouky a praxe (pět článků víry, pět sloupů islámu).
V praktické části budou uvedená témata dokumentována na otázce biblických postav v Koránu. Paralelní četba vybraných příběhů ze Starého zákona a Koránu reflektuje tematické shody i rozdílná pojetí postav Adama, Abraháma, Josefa, Mojžíše, Šalomouna, Jana Křtitele, Ježíše Krista, Panny Marie.
Kanonické texty jsou doplněny výběrem z apokryfní literatury a komentářů. Seminář probíhá formou prezentací, z nichž část předvedou studenti.