Základní pojmy, podoby, znaky, příčiny vzniku mobbingu, formy šikany. Mobber a oběť.
Reakce kolegů, rodiny a přátel, vedoucího pracovníka. Klíčové poznatky pro léčbu šikany (spouštěcí mechanismy a základní formy šikany).
První pomoc sociálních pracovníků, pedagogů a dalších specialistů (hlavní skupiny technik, metody pro přípravu na řešení šikany, školní program proti šikanování).
Cílem předmětu je připravit budoucí sociální pracovníky na řešení šikanování ve škole i mobbingu na pracovišti. Vstupní požadavky nejsou stanoveny, výhodou je absolvování kurzů Kultura mluveného projevu I. a II. a Komunikační dovednosti.
V teoretické části studenti rozkryjí základní problematiku mobbingu na pracovišti i šikany ve škole 21. století (trojrozměrný pohled na šikanování, prevence, důsledky, obranné strategie, charakteristika nepřátelské komunikace, blokáda napadeného, průlom blokády, postupy slovní sebeobrany, nová cesta k léčbě šikany, scénář první pomoci). V praktické části se jedná o dovednost vyhodnotit konkrétní situaci (diferenciální diagnostika, vnitřní diagnostika) a určit typ scénáře pro základní směr léčby.
Studenti se učí zvládnout počáteční i pokročilou šikanu s běžnou i neobvyklou formou. Absolvent kurzu bude připraven šikaně či mobbingu předcházet a významně je omezovat, může je zachycovat v počátečních stádiích a účinně, bezpečně je léčit.