Pozornost je věnována vedlejším větám časovým, příčinným, účelovým, vedlejším větám s dass a jejich infinitivní konstrukcí, vedlejším větám vztažným.
Přídavným jménům - skloňování s určitým, neurčitým členem a bez členu v jednotném i v množném čísle.
Dále se soust ředíme na příslovce směrová, zpodstatnělá přídavná jména.
Na infinitiv závislý na podstatném a přídavném jméně, infinitiv závislý na slovesu, trpný rod.
Předmět Němčina I. a Němčina II. se opírá a vychází z německé gramatiky a ze slovní zásoby získané na gymnáziu či střední školy uzavřené maturitní zkouškou. Na úrovni jazyka B1 se budou prohlubovat základní a související znalosti německé gramatiky. Procvičování, prohlubování a získávání nové slovní zásoby slovních druhů, deklinace substantiv a adjektiv, konjugace sloves a jejich užití ve větách v různých časech a tvarech. To vše je příprava na porozumění a pochopení odborných německých textů a na schopnost dokázat vlastní odborný text přeložit naopak do jazyka německého. Výklad gramatiky je propojen se čtením odborných textů (např. formou doplňování vynechaného textu), využíváním audio a videotechniky pro výuku. Jsou zadávány referáty na zvolené (aktuální) téma z oblasti teologie a sociální práce. Na každou vyučovací hodinu si student písemně připravuje krátkou aktualitu podle vlastního uvážení. V hodinách se píší kontrolní testy, které pomáhají zvládnutí celého učiva, a i potom následně zápočtového testu.
Předmět Němčina II navazuje na předmět Němčina I a účast na předmětu Němčina II je podmíněma splněním zápočtového testu Němčina I nebo vstupním rozdílovým testem. V případě přechodu na distanční výuku bude předmět Němčina II vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určeném rozvrhem fakulty.