Prameny a základní vědecká a studijní literatura k předmětu. Terminologie.
Základní rozdělení ritů. Historický vývoj synagogální liturgie.
Základní modlitební sborníky. Struktura synagogální liturgie.
Ranní bohoslužba: Birchot ha-šachar, Pesukej de-zimra. Šma Jisrael - historie, vývoj. Šma Jisrael - základní struktura. Amida - historie, vývoj.
Amida - základní struktura. Četba Tóry. Závěr ranní liturgie.
Odpolední a večerní bohoslužba - historie, vývoj, základní struktura. Synagogální poezie (pijut). Úvod, vznik, historie.
Sefardský a aškenázský pijut. Přehled nejznámějších židovských liturgických básníků.
Synagogální hudba. Prameny, vývoj, kantilace.
Významní představitelé židovské synagogální hudby.
Předmět Synagogální liturgie představuje v historickém přehledu vznik a vývoj synagogální liturgie od doby Mišny a Talmudu, přes středověk až k jejím současným podobám (včetně reformních a liberálních hnutí). Předmět se rovněž zabývá kořeny synagogální liturgie, a to od biblických dob až do období I. a II. Chrámu. V přednášce se dále podává rozbor základních liturgických textů modlitební knihy pro všední dny, šabaty, sváteční dny, významné a postní dny. Přednáška se rovněž zabývá synagogální poezií a hudbou. Součástí přednáškového cyklu je i přehled pramenů, které se váží k židovské liturgii a úvod do problematiky různých modlitebních ritů a modlitebních sborníků. Student po absolvování přednášky získá základní i rozšířenou znalost židovské bohoslužby, znalost jejího vývoje a struktury v její tradiční i reformované podobě.
V případě přechodu na distanční výuku bude předmět vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určeném rozvrhem fakulty. Předmět bude zakončen kolokviem prostřednictvím MS Teams.