Charles Explorer logo
🇨🇿

Synagogální liturgie II.

Předmět na Husitská teologická fakulta |
L0039

Sylabus

Sváteční bohoslužba. Úvod. Četba haftary. Šabatová bohoslužba. Bohoslužba Vysokých svátků: Roš ha-šana - vývoj, základní struktura, slichot.

Bohoslužba Vysokých svátků: Jom kipur - vývoj, základní struktura. Bohoslužba Poutních svátků: Pesach - vývoj, základní struktura, pijuty.

Bohoslužba Poutních svátků: Šavuot - vývoj, základní struktura, pijuty. Bohoslužba Poutních svátků: Sukot - vývoj, základní struktura, pijuty.

Bohoslužba o tradičních a nových významných dnech. Bohoslužba postních dnů, kinot.

Reforma synagogální bohoslužby na konci 18. a v 19. století. Významní představitelé tzv.

Reformy: S. Holdheim, A.

Geiger, Z. Frankel.

Významní představitelé tzv. Reformy: I.

M. Weis, D.

Einhorn. Reformovaná bohoslužba dvacátého století jako fenomén. Židovská bohoslužba po šoa.

Anotace

Předmět Synagogální liturgie představuje v historickém přehledu vznik a vývoj synagogální liturgie od doby Mišny a Talmudu, přes středověk až k jejím současným podobám (včetně reformních a liberálních hnutí). Předmět se rovněž zabývá kořeny synagogální liturgie, a to od biblických dob až do období I. a II. Chrámu. V přednášce se dále podává rozbor základních liturgických textů modlitební knihy pro všední dny, šabaty, sváteční dny, významné a postní dny. Přednáška se rovněž zabývá synagogální poezií a hudbou. Součástí přednáškového cyklu je i přehled pramenů, které se váží k židovské liturgii a úvod do problematiky různých modlitebních ritů a modlitebních sborníků. Student po absolvování přednášky získá základní i rozšířenou znalost židovské bohoslužby, znalost jejího vývoje a struktury v její tradiční i reformované podobě.

V případě přechodu na distanční výuku bude předmět vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určeném rozvrhem fakulty. Předmět bude zakončen ústní zkouškou prostřednictvím MS Teams.