Úvod. Vymezení hlavních termínů. Začlenění problematiky rozvoje do systému geografických, sociálních a ekonomických disciplín.
Vliv historických, sociálních a ekonomických, politických faktorů na rozvoj. Historické a kulturní souvislosti rozvoje.
Základní pilíře rozvojové spolupráce.
Rozdíl mezi humanitární a rozvojovou činností.
Strategie poskytování rozvojové pomoci v ČR a ve světě.
Efektivita rozvojové pomoci a spolupráce. Potřeby rozvojového světa a cílové skupiny.
Státní, soukromý a neziskový sektor v rozvojové problematice. Hlavní organizace zabývající se rozvojem. Mezinárodní cíle rozvoje.
Globalizace. Globální problémy a jejich dělení.
Aktuální problémy a nové možnosti rozvojové spolupráce spojené s procesem globalizace.
Hlavní aktéři - státy, mezinárodní organizace, nevládní organizace, nadnárodní korporace atd. Mezinárodní humanitární právo.
Demografický vývoj rozvojových zemí. Problematika vzdělávání. Demografická situace a její vliv na rozvoj. Lékařská péče a nemoci v rozvojových zemích. Ženy, děti a rozvoj.
Cílem předmětu je prohloubit odborné kompetence studentů v problematice rozvoje a rozvojových studií. Představit programy a projekty poskytované rozvojové spolupráce ve světě.
Důraz bude kladen na porozumění strategie poskytování rozvojové pomoci. Pozornost je věnována tématu globalizace, světové ekonomiky a jejich prolínání do aktuálních témat.
Budou odborně rozebrány příklady dobré i chybné praxe. V předmětu budou prezentovat i některá odborná témata pozvaní odborníci.