Témata přednášek: 1. Cévní mozkové příhody a jejich důsledky - potřeby klientů s CMP; možnosti podpory v rámci sociální práce 2. Host - Využití asistivních technologií v sociální práci 3.- 4. Onemocnění trávicí soustavy a jejich psychosociální důsledky; funkční poruchy zažívacího ústrojí 5. Význam výživy pro zdravý životní styl a prevenci nemocí 6. Nemoci vylučovací soustavy - důsledky a prevence; Dialýza – psychosociální konotace 7. Diabetes mellitus - rizika, režimová opatření, akutní a chronické komplikace, psychosociální důsledky8. Kožní onemocnění a jejich psychosociální důsledky 9. Onkologická onemocnění – druhá nejčastější příčina úmrtnosti v ČR; primární a sekundární onkologická prevence; aktuální otázky paliativní péče 10. Vybraná závažná neurologická onemocnění
Aktuální změna obsahu přednášek vyhrazena.
Kurz navazuje na L0103.
Cílem přednášek je připravit studenty na specifika sociální práce s osobami se zdravotním postižením v sociálních službách, ve zdravotnických zařízeních i v terénu. Zde sociální pracovníci poskytují odborné poradenství a participují na sociálním šetření pro účely rozhodování o příspěvku na péči u osob závislých na péči druhé osoby z důvodu nepříznivého zdravotního stavu.
Sociální pracovníci vstupují do interakce s klienty z různých cílových skupin a do jejich práce patří nezbytně i edukace klientů o zdravém životním stylu a prevenci nemocí. Témata jsou přednášena s důrazem na somatické projevy a psychosociální důsledky závažných onemocnění, význam ucelené rehabilitace a pacientských organizací.
Student po absolvování kurzu disponuje znalostmi o zdraví a nemoci, o zdravotním postižení a zdravotním znevýhodnění. Formuje se tak základní dovednost pro kompetenci k řešení sociálně zdravotních problémů klientů i aplikaci odborných metod sociální práce.