V ZS AKADEMICKÉHO ROKU 2023-2024 bude výuka probíhat každé úterý od 10h15 do 11h45v učebně H401
Úvod: význam studia dějin antijudaismu a antisemitismu i jeho vymezení; proti-židovské tradice v pohanském starověku. Antijudaismus v raně-křesťanském světě a v období raného feudalismu (1. - 10. stol.) v Evropě. Raný islám, jeho vztah k Židům i k judaismu a postavení židovského obyvatelstva v muslimských zemích (7. - 18. stol.). Antijudaismus v období vrcholného a pozdního středověku (11. - 15. stol.) v Evropě. Vznik a vývoj křesťanských protižidovských mýtů ve středověku.
Kód pro online přihlášení na Microsoft Teams: u8nrebe
Cyklus (zimní i letní semestr) kombinuje přednášky se semináři, kde studenti přispívají k zadanému tématu vlastním koreferátem, s cílem studovat příčiny, jež vedly nejprve ke vzniku a k rozvoji anti-judaismu v křesťanských společnostech od prvních století našeho letopočtu do konce středověku, jeho podoby v období novověku (16. -18. století) a následně jeho transformace v antisemitismus (od 19. století) a jeho projevy a metamorfózy, které zásadně přispěly k šíření předsudků a nenávisti vůči Židům i k jejich genocidě ve 20. století.
V zimním semestru studujeme období od 1. do 15. století, kdy se anti-judaismus stal po vzniku a zejména po upevnění postavení křesťanství ideologickou zbraní nejprve (první tisíciletí) pouze v církevním prostředí, a následně - po vítězství katolické církve v boji o politickou moc ve 12. století - v celém křesťanském světě, a vedl ke vzniku protižidovských mýtů a k postupnému vyloučení židovského obyvatelstva z evropských společností.