Carnap. Wittgenstein.
Popper: Logická výstavba světa, jazykové hry a řeč, kritický racionalismus a problém falzifikace. Husserl: Problematika pasivních syntéz v toku cogitationes, fenomény reelní a reální, imanentní a transcendentní, jejich úloha v psychologii a ostatních humanitních vědách, problém transcendentální subjektivity a s tím spojené otázky po časovosti.
Heidegger: Co je to počátek a začátek a s tím spojený rozdíl mezi dějinami a historií. Problém proměny alethei v certitudo s akcentem na orthotes v současné vědeckosti a s tím spojená úloha vědy v současnosti.
Postmoderna: Absence ontologického založení a jeho gnozeologické důsledky, neplatnost Newtonových zákonů v mikrosvětě, ztráta jistot, problém svobody, umělecká reflexe „anything goes!“. Znalost důsledků postmoderny pro současnost
Seminář je určen pro studenty, kteří se soustřeďují na novopozitivismus, fenomenologii, postmodernu v moderní filosofii. V rámci kurzu budou studována díla Edmunda Husserla a Martina Heideggera. Dále novopozitivismus v dílech R. Carnapa, L. Wittgensteina, K. R. Poppera, aj. A postmoderna v dílech J. Derridy, J. F. Lyotarda, M.
Foucaulata. W. Welsche, a G. Deleuze, D. Bohma, F. Capry. Jde o srovnávací studium