Potřeba jistoty na počátku novověku, inaugurace kartesianismu jako základu novověkého myšlení (Descartes, Spinoza Leibniz). Jde o výklad časovosti z hlediska sukcesivního a temporálního, tj. o tom, co znamená duchovní konnex pro současnou vzdělanost a poznávání světa jako celku.
Kant, Hegel, Marx -proměny jistoty vycházející z rozumu a průnik vůle v její čisté podobě u Kanta jako počátek metafyziky dvacátého století v podobě nietzscheovské, postmoderna a její osud v dnešní každodennosti. (Fenomenologie a novopozitivismus jako základní pilíře současné doby (Husserl, Heidegger, Fink, Lévinas, Carnap, Wittgenstein, Popper, aj). Postmoderna a její představitelé (Capra, Sloterdike, Lyotard, Ricoeur, Derrida a další) Proměny diskursu, relativismus pravd, krize racionalismu, a tomu odpovídající kulturní a politické proměny.
Pochopení postmodetrny
Předmět se zaměřuje na jediný cíl, pochopit současnost a její zvláštnosti z celkového aspektu filosofického, především z ontologie a k ní příslušející gnozeologie. Velmi často se za objevy pokládá to, co bylo již mnohokrát objeveno, ale z neznalosti dějin filosofie pak vznikají klamy.
Důraz je kladen na souvislost proměny pravdy z alethei v certitudo a orthotes. Předpokladem je znalost filosofie ze střední školy.
Vhledy nikoli data!