Charles Explorer logo
🇨🇿

Prameny k mayskému náboženství

Předmět na Husitská teologická fakulta |
L0364

Sylabus

Úvodní informace ke kurzu. Přehled pramenů a jejich datace.

Mayská ikonografie I: reliéf (aneb jak se orientovat v mayském klasickém umění). Mayská ikonografie II: freska a klasická keramika.

Mayské nápisy I.: kalendářní záznamy a jak se orientovat v klasických mayských textech. Mayské nápisy II: úvod do luštění mayských nápisů.

Poklasické kodexy. Autochthonní prameny v latince I: Popol Vuh (s. 78-100, Slavík s. 30-40).

Autochthonní prameny v latince II: Chilam Balam z Chumayelu (E s. 152-168/R s. 51-54). Autochthonní prameny v latince III: Cantares de Dzitbalché (zpěv 1 a 13).

Autochthonní prameny v latince IV: Rabinal Achí (celé). Koloniální prameny z pera Španělů I: Relación de las cosas de Yucatán (celé).

Koloniální prameny z pera Španělů II: Relaciones histórico-geográficas.

Anotace

Seminář představuje prohloubení a praktickou aplikaci poznatků získaných na přednášce Náboženství Mayů.

Předchozí absolvování přednášky není nutně vyžadováno, nicméně je velmi doporučeno – než se rozhodnete si seminář zapsat, ujistěte se, že máte dostatečný obecný přehled o mayské kultuře a náboženství. Seminář je velmi prakticky laděn a projdeme během něj nejvýznamnější prameny ke studiu mayského náboženství. Studenti si v praxi vyzkouší interpretaci mayské ikonografie, luštění mayských nápisů i interpretaci latinkou psaných textů vzniklých po conquistě. Student tak získá nejen prohloubenou znalost primárních pramenů, z nichž čerpáme informace o mayské předkolumbovské kultuře, ale především praktickou schopnost s nimi pracovat, orientovat se v nich a interpretovat je.