Sylabus semestru IV semináře tematicky pokrývá oddíl „Part 3 - Existence and the Christ“.
Seminář je úzce profilován na kontinuální výklad knihy Paula Tillicha „Systematic Theology“ (3 díly: 1951, 1957, 1963). Dílo představuje jeden ze základních kamenů teologického diskurzu 2. pol. 20. stol., vyznačující se zejména reflexí moderní hermeneutiky, zdůrazňováním dialogu teologie s kontextem dané kultury a podtržením existenciální úlohy teologie. Po staletí tradovaná teologická dogmata a výpovědi chápe jako odpovědi, na něž je v každé dějinné situaci třeba nalézt relevantní otázky. Dílo je i s odstupem několika desetiletí instrumentální pro osvojení existencialistického diskurzu v teologii i jako východisko radikálně ekumenického postoje, prezentujícího křesťanství jako univerzální (avšak nikoli exkluzivní) náboženský systém, rezonující se samým základem lidského bytí. Výuka probíhá formou společné četby a následného komentování a diskuse v anglickém jazyce. Podmínkou pro zápis do předmětu je znalost anglického jazyka na takové úrovni, aby byl student schopen číst a rozumět pramennému textu a následně text vykládat a diskutovat o něm (doporučená úroveň zhruba B2 dle stupnice
CEFR). Student si v rámci výuky osvojuje dovednost číst a vykládat text z oblasti systematické teologie v cizím jazyce, rozvíjejí se jeho kompetence vedení diskuse a správné výstavby teologické argumentace. Student získává teoretické vědomosti z oblasti systematické teologie a v rámci tematických diskusí se je učí rozvíjet a aplikovat.
Zároveň prohlubuje svou slovní zásobu v oblasti teologie, čímž získává základy pro budoucí samostatné studium a analýzu teologických a náboženských textů v anglickém jazyce.