Charles Explorer logo
🇬🇧

Seminar on Biblical Exegesis of the New Testament I

Class at Hussite Theological Faculty |
L0461

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Možná struktura semináře (bude adaptována dle profilu účastníků): Úvod do problematiky exegeze. Potřeba exegetické práce, nutné znalosti, navazování na předchozí postupy a fáze bádání. Škola dějin formy a škola dějin redakce.

Rozbor krátkých textových jednotek z evangelií (např. Mk 2,23-28, Mt 5.-7. kap., L 6,17-49).

Strukturální analýza. Rozbor Ježíšových podobenství z Lukášova a Matoušova evangelia.

Socio-rétorická kritika - text jako "pletivo". Metodologie V.

K. Robbinse a B.

Maliny. Ukázka práce s textem ze Skutků apoštolů.

Socio-rétorická kritika - text jako "pletivo". Ukázka práce s textem ze Skutků apoštolů.

Rétorická kritika - dle G. Kennedyho a B.

Macka. Ukázka práce s textem z evangelií - Ježíšova podobenství z Lukášova a Matoušova evangelia.

Rétorická kritika - analýza Pavlova listu Galatským. Rétorická kritika - ukázka práce s textem - Ježíšovy řeči z Janova evangelia a vybrané Pavlovy řeči ze Skutků apoštolů.

Narativní kritika - ukázka práce s textem ze Skutků apoštolů. Intertextualita - ukázky z evangelií, Zjevení Janova, Skutků apoštolů, apokryfních skutků apoštolů.

Reader-response - ukázka práce s textem Mk 1, 1-15. Feministická kritika - metodika dle E.

Schüssler Fiorenzové. Ukázka práce s textem ze Skutků Pavla a Thekly.

Systém Accordance (software pro práci s texty užívanými v kritickém bádání) - ukázka práce bude součástí každé hodiny. Udělení zápočtů.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Seminář je koncipován tak, aby byl vhodný jako úvod do světa biblické exegeze a práce s novozákonním biblickým či apokryfním textem. Jeho součástí je v ZS uvedení do exegetické metodiky a obeznámení s vybranými analytickými přístupy – strukturalismem, rétorickou kritikou, socio-rétorickou kritikou, narativní kritikou, reader- response kritikou, analýzou diskursu, intertextualitou, feministickou kritikou, jakož i komplexem historicko-kritických metod. Kromě teoretického úvodu a obeznámení s konkrétní metodikou jsou vybrány a analyzovány vhodné texty, na nichž se dá určitý přístup prezentovat a je možné v kritickém aparátu postřehnout varianty čtení. Účastník tak získá přehled o exegetické práci s texty evangelií, Skutků apoštolů, epištol i knihy Zjevení. Součástí může být rovněž ukázka práce s apokryfními texty. Účastník získá přehled o současně užívaných metodách ve světě biblické exegeze a sám může analyzovat texty pomoci zvolených přístupů. Vhodnými texty k počátečním analýzám jsou zejména podobenství a další vybrané texty z evangelií. Míra samostatnosti práce je závislá na studentových dovednostech a vlastní analýzu biblického textu může nahradit četbou zadaných textů různých interpretů. Student může pracovat i s textem českým, nedisponuje-li četbou řeckého textu, a můře komparovat rozličné překlady.

Seminář bude přizpůsoben potřebám studentů.