Základní pojmy konfesního práva a vnitřního práva náboženských společností. Vnitřní organizace náboženských společenství.
Církev katolická. CČSH.
Evangelické církve. Pravoslavné církve a starokatolické církve.
Svědkové Jehovovi a další náboženské společnosti. FŽO a ústředí muslimských církví.
Jiná náboženská společenství. Náboženství a kaplanství.
Náboženství a vzdělávání. Náboženství a vězeňství.
Náboženství a posttraumatická péče o oběti trestných činů a katastrof. Náboženství a zdravotní a sociální péče.
Náboženství a péče o migranty a azylanty. DŮLEŽITÉ INFORMACE V PŘÍPADĚ PŘECHODU NA DISTANČNÍ VÝUKU: V případě přechodu na distanční výuku bude předmět vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určeném rozvrhem fakulty. Bližší informace a pokyny k instalaci MS Teams naleznete na: https://htf.cuni.cz/HTF-747.html.
Cílem kurzu je získat poznatky o právní úpravě postavení jednotlivců, pokud jde o vyznání jednotlivců nebo konfesi náboženské víry a právní úpravě postavení náboženských společností a konfesí. Student se dále seznámí s právními oblastmi, v nichž se uplatňuje zajištění individuální a kolektivní nábo ženské svobody.
Kurs je stavěn současně na deskripci a komparaci vnitřní právní úpravy a současně komparaci s CČSH. Práce s praktickými případy směřuje k osvojení si schopnosti používat nabytých znalostí v duchovenské praxi CČSH.
Studenti jsou vedeni k samostatnému řešení situací. DŮLEŽITÉ INFORMACE V PŘÍPADĚ PŘECHODU NA DISTANČNÍ VÝUKU: V případě přechodu na distanční výuku bude předmět vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určeném rozvrhem fakulty. Bližší informace a pokyny k instalaci MS Teams naleznete na: https://htf.cuni.cz/HTF-747.html.