Charles Explorer logo
🇬🇧

The History of Early Christianity and the Second Temple Judaism

Class at Hussite Theological Faculty |
L0571

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Vymezení doby, terminologie, představení pramenů a přednášených okruhů, obeznámení se sekundární literaturou. Promítání ilustrativních materiálů.

2. Helenizace a vzdělání, život Židovstva ve velkoměstech a na venkově. Struktura společnosti, sociální rozvrstvení, ekonomické faktory, život střední třídy, cizinci, obchod, život kněžské vrstvy, farizeové, saduceové, vztah tematiky ke křesťanské problematice doby novozákonní. Promítání ilustrativních materiálů.

3. Náboženská situace v raném judaismu. Literárnost doby raného judaismu.

4. Tóra, spravedlnost a milost v době raného judaismu.

5. Rozvoj halachy a rozvoj sektářských tendencí. Pokrmy a identita v době raného judaismu.

6. Eschatologické koncepty a vykoupení. Vykoupení v kontextu dějin, vykoupení jako zjevení, spasení národů. Vzkříšení a posmrtný život, stav po smrti v mimobiblických židovských textech. Apokalyptické představy.

7. Mesiášské představy raného judaismu. Syn člověka.

8. Kumrán a prezentace vybraných textů. Vliv na vybrané novozákonní písemnosti. Promítání ilustrativních materiálů.

9. Josephus Flavius a jeho dílo. Interpretace vybraných míst z díla.

10. Filón Alexandrijský a jeho dílo. Interpretace vybraných míst z díla.

11. Stoická filosofie a její vliv na okolní myšlenkové koncepty. Epikurejci, kynikové a postoj k duši.

12. Apoštol Pavel ve vztahu k ranému judaismu. Promítání ilustrativních materiálů.

13. Ježíš Nazaretský z hlediska raného judaismu. Promítání ilustrativních materiálů.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cíl a obsah přednášky:

Cílem přednášky je charakterizovat politické a sociální poměry, literární prameny a myšlenkové koncepty období, které bývá označováno jako „judaismus druhého chrámu“. Doba se z velké části kryje s obdobím helénismu a pokrývá také dobu římskou až do konce druhého století. Právě z tohoto období pochází řada textů, jež ukazují na pojetí posmrtného života, apokalyptiky, mesiáše či spravedlnosti. Židovstvo této doby žije kromě rozsáhlých venkovských oblastí také ve velkoměstech, využívá vzdělávacího systému gymnasií, těží ze vzdělanosti okolních národů a do jeho náboženského i sociálního života vniká řada nových prvků. Specifickou oblastí je Kumrán, z něhož se dochovala řada svitků, jež dnes existují v četných edicích a ukazují na sociální život i náboženské představy

židovské komunity, které nebyly ovlivněny křesťanstvím. Rozsáhlou oblastí jsou také texty z kolekce mimobiblických židovských spisů, které poukazují na představy o řádu světa, vnímání metafyziky, Božím působení ve světě a jsou z nich patrné vlivy okolních náboženství či vlivy řecké filosofie. Předmětem přednášky jsou mimo jiné díla Filóna Alexandrijského, Josepha Flavia, pohledy na interpretaci starozákonních spisů optikou této epochy, komparace konceptů vzkříšení a mesiášských postav v židovské literatuře tohoto období. Prezentovány budou i postavy Ježíše

Nazaretského a apoštola Pavla, jež jsou optikou judaismu druhého chrámu dlouhodobě zkoumány, což se týká také novozákonních spisů. Pojednány budou také vlivy stoické, významné mysterijní kulty a oblast gnóze. Cílem bude přiblížit i některé archeologické objevy a kulturní památky z této epochy.

Absolvent získává díky přednáškovému cyklu přehled o myšlenkovém, sociálním a politickém světě doby raného judaismu, jemuž je věnována stále větší pozornost ve světovém bádání a jež je zásadní pro interpretaci Nového zákona.

V případě omezení spjatých se zamezením šíření pandemie a nemožností vyučovat v prostorách fakulty, bude výuka probíhat distančně, online skrze aplikaci (např. MS teams) ve stanoveném čase a uvedené délce.

Standardní doba a místo výuky: Čtvrtek 14.45-16.16 v H 109