Cílem tohoto kurzu je seznámení s významným pramenem literatury rabínského judaismu, do které kromě rozsáhlé literatury náboženského práva, spisů k liturgii, komentářů k Písmu, a mystických spisů patří také díla židovské náboženské filozofie. Látka kurzu je prezentována diachronním způsobem, tzn. soustředí se na vývoj židovské náboženské filozofie v průběhu staletí. V zimním semestru je probráno období od předrabínského myšlení helénistické doby až po rabínské myslitele 11. a 12. století před Maimonidem. Zvláštní pozornost je věnována interakci židovského myšlení s islámskými i křesťanskými myšlenkovými směry.
Kurz je rozčleněn na následující témata: 1. Proprium židovské náboženské filozofie 2. Filón Alexandrijský. Dílo a myšlení. 3. Mezi Jeruzalémem a Aténami: rabínský judaismus ve svém formativním období a filozofie. 4. Inkulturace dědictví antické filozofie a křesťanské teologie v islámském myšlení a následně v karaitském a rabínském judaismu na půdě islámského civilizace. 5. Židovský kalám: Saadja Gaon 6. Šlomo ibn Gabirol a novoplatonismus v židovském myšlení 7. Bachja ibn Pakuda a súfismus 8. Jehuda ha-Levi, Al-Ghazáli a skepse vůči filozofii
Účastníci kurzu získají zápočet na základě kolokvia s vyučujícím. Podmínkou pro získání zápočtu je podrobná znalost probrané látky a prostudování jednoho z akademických článků určených pro tento kurz, které jsou k dispozici ke stažení ve studijních materiálech na internetové stránce Oddělení judaistiky. Tyto články současné slouží jako "reader", které účastníci mohou průběžně studovat během kurzu.