V rámci předmětu budeme společně se studenty otevírat některá témata, významná nejen pro sociálního pedagoga, ale pro každého zodpovědného občana:
Rozmanitost lidské společnosti, menšiny a většiny. Kultury a jejich setkávání, možné podoby interakce. Multikulturní společnost a interkulturní výchova, teorie, praxe, úskalí.
Národ, národnost, etnikum, vědomí identity. Nacionalismus, historické i současné projevy a důsledky.
Lidské rasy, xenofobie, předsudky a stereotypy. Rasismus: kořeny a vývoj, typy, projevy a formy rasismu v historii i současnosti.
Národnostní a etnické složení západní a střední Evropy a populace v naší zemi. Národnostní menšiny v ČR, jejich práva, kulturně společenský život, programy rozvoje. Vybrané národnostní menšiny, jejich kulturní a jiná specifika: Němci, Poláci, Slováci, Maďaři...Vietnamci.
Romové, problémy tohoto menšinového společenství v České republice. Výchova a vzdělávání romských dětí, trendy, programy. Romská hnutí a občanské iniciativy. Možnosti působení sociálního pedagoga.
Migrace, její příčiny a typy. Problémy imigračních menšinových komunit. Cizinci v ČR, možnosti jejich integrace. Uprchlíci, azylová procedura, organizace a sdružení pomáhající uprchlíkům.
Pro úspěšné zvládnutí studijních povinností se doporučuje přiměřená a aktivní účast na přednáškách.