Charles Explorer logo
🇨🇿

Kulturní antropologie

Předmět na Husitská teologická fakulta |
LPED81

Sylabus

1. Metody sociální a kulturní antropologie. Ideové zdroje sociální a kulturní antropologie. Vývoj antropologického myšlení - antická civilizace, antropologická imaginace ve středověku, evangelizace pohanských národů. Vznik biblické antropologie.

2. Klasifikace antropologie. Evolucionistická antropologie. Výzkum kultury v čase. Přínos evolucionistické antropologie k rozvoji společenských věd.

3. Difuzionistická antropologie. Výzkum kultury v prostoru. Studium kulturní difuze. Induktivní věda o rase, jazyku a kultuře. Difuzionismus kontra evolucionismus.

4. Konfiguracionismus. Systémová teorie kultury. Superorganická realita. Kulturní vzory. Zdroj inspirace.

5. Psychologická antropologie. Antropologie jako studium osobnosti a kultury. Studium sociálních rolí. Mezikulturní výzkumy osobnosti a kultury.

6. Strukturálně funkcionalistická antropologie. Britská sociální antropologie. Antropologie jako srovnávací sociologie. Studium sociálních konfliktů. Kultura společnosti jako funkční systém.

7. Strukturální antropologie. Strukturální perspektiva. Studium binárních kontrastů. Kultura jako strukturální systém.

8. Neoevolucionistická antropologie. Renesance vývojové perspektivy. Antropologie jako kulturologie. Renesance evolucionismu ve vědách o člověku a kultuře.

9. Etnická antropologie. Základní klasifikace lidských ras: ekvatoriální, asijsko-americká, euroasijská rasa. Reálné typy. Kontaktní typy. Fenotyp. Genotyp. Asimilace. Amalgamace. Panmixie.

10. Trendy v současné vědě o člověku, společnosti a kultuře. Nová etnografie. Symbolické formy kultury. Interpretace symbolů. Kultura jako kognitivní a symbolický systém. Postmoderní antropologie.

Anotace

Cílem předmětu je: zorientovat studenta v systémové analýze sociokulturních systémů v prostoru a čase; v intencích evropského pojetí objasnit variabilitu a morfologii lidského organismu; přiblížit rozdíly mezi etnografií a etnologií; zdůraznit pojetí antropologie jako biosociokulturní vědy; vysvětlit klasifikaci fyzické, sociální a kulturní antropologie; seznámit studenta se základy etnické antropologie ve smyslu globálního pohledu a diferenciace jednotlivých etnik; seznámit studenta s výsledky mezikulturních srovnávacích výzkumů.