Předmět Psychologie dospělého věku a stáří se zabývá těmito tématy: Raná dospělost - krize rané dospělosti. Mladá dospělost - vývoj osobnosti, socializace, vývojové změny a základní životní mezníky, proměny kognitivních funkcí a emocionality, proměny rolí a mezilidských vztahů, partnerství, rodičovství a rozvodovost. Střední dospělost - vývoj osobnosti, krize středního věku, tělesné a psychické změny, změny v emocionalitě, proměna profesní a partnerské role, potřeba změny, generativita, osobnostní zralost, proměna vztahu k rodičům. Starší dospělost - počátek fyzických a psychických změn, osobnostní změny, změny postoje k vlastnímu životu, generativita, proměny profesní role a parnerského vztahu, vztah k dospělým dětem, role prarodiče, smiřování se s onemocněními a s odchody vlastních rodičů. Stáří - přijetí vlastního života, smysl zbývajícího života, změny kognitivních schopností a emocionlaity, změny v socializaci, manželských a partnerských vztahů, vliv odchodu do důchodu. Pravé stáří - tělesné a psychické změny, nárůst zdravotních obtíží, změny způsobu života, adaptace na stáří. Ageismus. Kohortová zkušenost.
Požadavky k udělení zápočtu:
- povinná docházka 80%
-vypracování seminární práce na dané téma v minimálním rozsahu 2 stran
Předmět psychologie dospělého věku a stáří se zaměřuje na změny v tělesném, kognitivním, emocionálním a sociálním vývoji v období rané dospělosti, mladé dospělosti, střední dospělosti, starší dospělosti, raném a pravém stáří. Zabývá se profesními, partnerskými a dalšími sociálními rolemi a jejich změnami ve vývoji, i z heldiska genderového.
Popisuje jednotlivé existencionální krize, změny v psychice člověka vlivem stárnutí a vyrovnávání se se změnami způsobu života v jeho posledních fázích.