Témata přednášek a seminářů ze sociální gerontologie
1. Úvod; Gerontologie - základní pojmy, historie oboru; fyziologické změny ve stáří
2. Demografické aspekty stárnutí a stáří; charakteristiky seniorské populace
3. Důsledky stárnutí obyvatelstva; potřeby seniorů
4. Rizikové situace a rizikové osoby v populaci seniorů; problematika soběstačnosti a závislosti ve stáří; příspěvek na péči
5. Zdravotní stav českých seniorů; zvláštnosti stonání ve stáří; systém zdravotní péče v ČR
6. Péče o seniory, long-term care; základní strategie - 4 x D; sociální služby pro seniory
7. Starý člověk v rodině
8. Úskalí institucionální péče o seniory
9. Příprava na stáří; aktivní stárnutí; úspěšné stárnutí
10. Kvalita života u seniorů; smysluplnost života ve stáří
11. Bezpečí seniorů
12. Sociální patologie ve stáří Součástí seminářů jsou diskuse na aktuální témata prezentovaná studenty dle rozpisu. Aktuální změna obsahu přednášek vyhrazena.
Cílem kurzu je seznámit posluchače s nejvýznamnějšími aspekty života seniorů a připravit je na specifika sociální práce se starými lidmi.
V přednáškách jsou probrána stěžejní témata ze sociální gerontologie a vysvětleny specifické problémy spojené se stárnutím a stářím jednotlivce a obyvatelstva jako celku. Struktura seminářů navazuje tematicky na přednášky, přispívá k hlubšímu pochopení života seniorů v současné společnosti a v diskusi pomáhá studentům ujasnit si osobní postoje ke starým lidem, kteří jsou, vzhledem k současnému demografickému vývoji i nedílnou součástí každé rodiny.
U seniorů spolu velmi úzce souvisí sociální a zdravotní situace. Proto jsou do přednášek zařazena i základní témata geriatrická. Student získává znalosti v profesním rámci gerontologie, osvojuje si dovednosti při volbě a aplikaci metod sociální práce a poskytování různých druhů nefarmakologické terapie a rozvíjí své profesní kompetence při posuzování soběstačnosti seniorů.