Základní pojmy obecné toxikologie - chemická toxikologie jedinců.
Jed, otrava, cílový organismus, cílová struktura.
Působení jedů na molekulární, buněčné, orgánové, systémové úrovni.
Základní stupně průchodu jedů organismem: expozice, dávka, distribuce a redistribuce, vlastní působení, metabolizace, detoxikace, eliminace, faktory ovlivňující individuální citlivost k jedům.
Určování toxicity, systémy třídění jedů.
Ekotoxikologie jako zobecnění toxikologie - fyzikálně chemická toxikologie populací.
Škodliviny (mechanické, chemické, termální, elektromagnetické, akustické) a jejich charakteristiky, znečistění prostředí, emise (primární, sekundární), imise, cílový prostor a cílová populace, měřítko procesů, zdroje škodlivin, charakteristiky zdrojů, abiotické a biotické procesy, modelování.
Abiotické procesy: transporty v atmosféře, hydrosféře a litosféře, ředění a koncentrování škodlivin, přechody mezi jednotlivými součástmi biosféry, fyzikální a chemické interakce škodlivin s vnějšími faktory prostředí a vzájemné interakce, generování nových škodlivin v procesu interakcí s prostředím, koncentrace či intensita škodlivin v cílovém prostoru.
Biotické procesy: příjem škodlivin cílovou populací, zádrž škodlivin cílovou populací, integrované dávky, biokoncentrace, biodegradace, aktivizace depozit v důsledku změn vnějšího prostředí, bioindikátory, metody sledování škodlivin v cílové populaci: časové řady, potravní řetězce.
Důsledky ekotoxikologických procesů pro lidskou populaci.
Přímé zasažení, potraviny a předměty běžné spotřeby, okolní prostředí, specificky humánní zasažení (rituály, abusus potravin, pochutin, léčiv a drog - "sociální" toxikologie).
Ekotoxikologie- rozšíření definice klasické toxikologie, měřítka ekotoxikologických procesů,zdroje znečištění prostředí, šíření a přeměny polutantů, imise, imobilisace a detoxikace polutantů, kumulace polutantů v abiotických a biotických složkách ekosystémů, uvolňování akumulovaných polutantů, metody modelování a studia chování polutantů v ekosystémech, monitorování škodlivin.Záměrné vystavování se účinkům jedů (náboženství, abúsus jedů, pracovní expozice, farmaka).Neúmyslné vystavování se účinkům jedů (populační expozice- potraviny, bydlení,volný čas,jedovaté organismy). Ovlivňování lidských populací jedy,teratogenita a genotoxicita,společenské a ekonomické důsledky.