- Základní terminologie.
- Dějiny studia minulých populací v českých zemích.
- Antropologické sbírky v ČR
- Archeologické kultury a období.
- Evidence sbírek I a II. stupně
- Inventarizace sbírkových předmětů - Anatomická kontrola koster
- Uložení sbírek
- Laboratorní zpracování sbírkových předmětů, konzervace
- Dokumentace sbírek, databáze
- Výstavní činnost - typy prezentací
- Odborné zpracování sbírkových předmětů
Obsahem předmětu je seznámení se základy muzeologie a kurátorství na příkladu antropologické sbírky Národního muzea v Praze. S ohledem na náplň výuky "retrospektivní" antropologie na
Přírodovědecké fakultě U.K. v Praze se studenti zaměří především na podsbírku lidských kosterních pozůstatků datovaných od mladší doby kamenné po novověk. Náplní praktických cvičení je osvojení základního laboratorního zpracování, poznání anatomické dokumentace a typů evidence sbírkových předmětu.
Další informace se budou týkat anatomicko-patologické podsbírky klinického původu a sbírky odlitků posmrtných masek a rukou významných osobností české historie. Struktura kurzu je sestavena tak, aby jeho absolvováním studenti získali přehled o postupu, posloupnosti práce se sbírkovým předmětem od jeho předání až po jeho definitivní uložení.
Předmět je vypsán pro studenty 2-5 ročníku v letním semestru 2011/2012, forma - jde o týdenní praxi na pracovišti antropologického oddělení Národního muzea (denně 8 vyučovacích hodin (6 hodin).