Níže uvedená témata lekcí dojdou ještě úpravy, ale v principu můžete počítat s několika tématy z těchto okruhů:
1) Zásady bezpečnosti práce v laboratoři, obsluha přístrojů, literatura. Příprava agarových médií.
2) Indukce tvorby rhizomorf, plodnic a sklerocií při různých stresových faktorech.
3) Růst na různých zdrojích dusíku, poměru C:N.
4) Kompetice hub při přírodě blízkých podmínkách.
5) Detekce a kvantifikace lakázy u dřevokazných a opad rozkládajících druhů hub.
6) Allelopatický efekt houbových exudátů.
7) Produkce extracelulárních proteinů kvasinek.
8) Vliv chemického signálu/ů na vývoj vnitrodruhové, mezidruhové a mezirodové komunikace kvasinkových kolonií.
9) Degradace různých typů huminových kyselin. Literatura: Anderson I.C., Chambers S.M. & Cairney J.W.G. (1999): Intra- and interspecific variation in patterns of organic and inorganic nitrogen utilization by three Australian Pisolithus species. Mycological Research, 103: 1579-1587 Baldrián P. (2006): Fungal laccases - occurrenceand properties. FEMS Microbiology Reviews, 30: 215-242 Boddy L. (2000): Interspecifc combative interactions between wood-decaying basidiomycetes. FEMS Microbial Ecology, 31: 185-194 Cooke R.C. & Whipps J.M. (1993): Ecophysiology of Fungi. 335 stran. Blackwell Scientific Gloer J. (1995): The chemistry of fungal antagonism and defence. Canadian Journal of Botany, 73: S1265-S1274 Gramss G., Gunther T. & Fritsche W. (1998): Spot tests for oxidative enzymes in ectomycorrhizal, wood-, and liter decaying fungi. Mycological Research, 102: 67-72 Griffith G.S., Rayner A.D.M. & Wildman H.G. (1994): Interspecific interactions and mycelial morphogenesis of Hypholoma fasciculare (Agaricaceae). Nova Hedwigia, 59: 47-75
Ekofyziologie hub se zabývá sledováním reakcí hub na okolní podmínky (biotické i abiotické) a popisem mechanizmů těchto interakcí. Výsledky ekofyziologických studií odhalují strategie, interakce a adaptace jednotlivých druhů hub i proměnlivost u zástupců různých druhů a v rámci různých kmenů. Získané výsledky jsou tak aplikovatelné nejen při studiu ekosystémů jako celku, ale i při sledování vlastností, funkcí a potenciálního využití konkrétních druhů hub (potravinářství, zemědělství). Tento předmět umožní experimentálně prokázat konkrétní fyziologické aspekty hub, jejich reakce na okolní prostředí, mechanizmy této reakce a vliv na ostatní organizmy a abiotickou složku prostředí.
V AR 2022/2023 poběží předmět střídavě na Kat. botaniky a Kat. genetiky a mikrobiologie primárně v pátek 9-11:30, ale poté, co budou založeny pokusy můžou být studenty samostatně vyhodnocovány i jindy a jinde.