I. Základy práce v laboratoři 1. Stanovení některých živin: Dusík a jeho formy, mineralizace vzorků půd a rostlin na mokré cestě, stanovení dusíku destilačně (Büchi) a titračně, význam a určení poměru C:N. Fosfor a jeho formy, mineralizace vzorků a extrakce fosforu, stanovení celkového a dostupného fosforu kolorimetricky (fosfomolybdenová modř). Síra a její formy, stanovení extrahovatelných síranů zákalometricky a gravimetricky.
II. Terénní a laboratorní cvičení: 1. Biologická aktivita půd, stanovení rychlosti rozkladu celulózy nebo opadu (litter bags) na vlhkostním gradientu údolní nivy. (Půdní banka semen, proplavování a určování semen a semenáčků - zajišťováno externím odborníkem).
III. Cvičení v terénu 1. Mikroklimatická stanička: obsluha základních přístrojů, staniční, maximální, minimální a půdní teploměry, Hillův katateploměr, Assmannův aspirační psychrometr, anemometry, Picheův výparoměr, heliograf, destilační pyranometr, Abbotův pyrheliometr, denní průběh meteorologických veličin, význam a sestrojení klimadiagramu (Walter). 2. Úvod k fytocenologickému snímkování: Odhad pokryvnosti, fytocenologický snímek, zjištění pokryvnosti metodou malých čtverců (point kvadrát). 3. Ostatní měření v terénu: Měření výšky stromů a měření sklonu svahu sklonoměrem, (SILVA Clino Master) určování stáří stromu přírůstovým nebozezem.
IV. Porovnávání výsledků 1. Subjektivní chyby (odhadovacích) semikvantitativních metod, standardní operační postup, reprodukovatelnost, návaznost měření a časové trendy, regulační diagramy. 2. Jak zadat provedení laboratorních zkoušek nějaké jiné nebo komerční laboratoři, jaké parametry zkoušky bych měl požadovat a jaké údaje k výsledku zkoušek (průměrná hodnota stanovení) vyžadovat?
Učební texty: Suchara I. (2007): Praktikum vybraných ekologických metod.- Učeb. texty UK v Praze, Karolinum, Praha, 134 s.
Doporučená literatura:
Kubíková J. (1970, 1971): Geobotanické praktikum.- Učení texty, Př.F UK v Praze.
Rychnovská M., Balátová E., Úlehlová B. ,Pelikán J. (1985): Ekologie lučních porostů.- Academia Praha, 291 pp.
Steubing L., Fangmeier A. (1992): Pflanzenökologisches Praktikum.- Verl. Eugen Ulmer, Stuttgart, 205 pp.
Podmínky udělení zápočtu:
Účast na praktiku alespoň 80 %
P ředložení protokolů k úlohám
Znalost procvičovaných metod při kontrole protokolů
Stanovení vybraných půdních živin, dusík, fosfor, síra v půdních a rostlinných vzorcích. Mikroklimatická stanička a měření. Zjišťování rychlosti rozkladu vzorků celulózy na vlhkostním/teplotním půdním gradientu. Úvod k fytocenologickému snímkování. Měření výšky stromů a sklony svahů. Standardní operační postup. Co by měl obsahovat požadavek na provedení rozborů odebraných vzorků komerční laboratoři.
Učební texty:
Suchara I. (2007): Praktikum vybraných ekologických metod.- Karolinum, Praha, 136 pp.