1. Symbióza. Historie pohledu na lišejníky. Podstata lišejníku, evoluce lichenzace. Taxonomický pohled na lišejníky. Složky symbiózy, fotobiont a mykobiont. Symbióza, parasymbióza, parazitismus. Různé typy soužití s ohledem na počet zůčastněných složek.
2. Stélka. Morfologie stélky, růstové formy. Anatomická stavba stélky. Cefalodia.
3. Reprodukce. Generativní rozmnožování, morfologie plodnic. Vegetativní rozmnožování. Typy diaspor. Ontogeneze. Šíření a růst. Růstová rychlost, lichenometrie.
4. Fyziologie. Vodní režim. Světlo a fotosyntéza. Dýchání. Vliv teploty. Výživa, fixace dusíku.
5. Ekologie. Vztah lišejníků k substrátu. Kompetice a sukcese. Biogeografie.
6. Bioindikace. Znečištění ovzduší, těžké kovy a radionuklidy. Vliv zemědělství. Metodické přístupy. Monitoring.
7. Chemismus. Sekundární metabolity - klasifikace a biosyntéza. Identifikace. Význam a role lišejníkových látek. Význam a využití lišejníků.
8. Taxonomie. Znaky a jejich hodnota. Klasifikace lišejníků a vývoj systému, koncepce fylogenetického systému. Determinace.
9. Fotobionti lišejníků - skupiny, pohled, rozdíly, nejnovější poznatky.
Předmět je zaměřen na obecnou problematiku biologie lichenizovaných hub. Seznámí posluchače s moderním pohledem na lišejníky jako biologickou skupinu hub a jednotlivými aspekty jejich života (růst, rozmnožování, chemismus) a dále základy fyziologie a ekologie i obecnými principy taxonomie li šejníků a budováním fylogenetického systému. Součástí kursu jsou rovněž praktika, jejichž cílem je seznámení s různými aspekty symbiózy, stavbou stélky, rozmnožováním, chemismem lišejníků a základy určování.
Kurs je určen především pro studenty magisterského stupně oborů spojených s Lichenologií, Mykologií, Algologií,
Bryologií aj.