Charles Explorer logo
🇨🇿

Ekosystémová a krajinná ekologie

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MB120P16P

Sylabus

Týden Blok   Přednáška

1. JN+PK+DR Úvod a odkaz dlouhodobého působení činitelů Téma Seznámení s ekosystémy a krajinou Exkurze do pražské krajiny Cíl Seznámení se s náplní předmětu a vyučujícími. Úvodní krátká exkurze má za cíl rozvinout vnímání ekosystémů a krajiny a vytvořit tak základ pro další studium.

2. PK Téma Co je ekosystémová a krajinná ekologie, význam prostoru a času Příčiny krajinné struktury Zopakování a vysvětlení pojmů krajina a ekosystém (Tansley, Humboldt, vývoj) Vznik ekologie - Haeckel Pochopení rozdílu ekosystémové X krajinné ekologie , vč. Historie studia ekosystémů a krajiny Seznámení se škálami a heterogenitou, důležitost pro krajinnou strukturu a procesy Hierarchická teorie, holon, aplikace jednotlivých hladin při studiu procesů, interakce jednotlivých hladin škál Rozdělení původců krajinné struktury do čtyř hlavních skupin Charakteristika a příklady abiotických faktorů (klima, geomorfologie, půdy) Charakteristika a příklady biotických faktorů (kompetice - zopakování pojmu, vliv dominantního druhu, trofické kaskády) Posouzení vlivu člověka na krajinu (prehistorický, historický, moderní) Vliv disturbancí (narušení) a sukcese včetně vysvětlení a zopakování pojmů Cíl Naučit se orientovat v základních škálách důležitých pro krajinu a ekosystémy, zopakování a vysvětlení důležitých pojmů. Analyzovat a stručně charakterizovat důležité činitele krajinné struktury.

3. PK Téma Dlouhodobí původci na velkých škálách: (makro)klima, migrace druhů, vývoj přírody a změny ekosystémů Dlouhodobé časové škály, pozadí vývoje klimatu na Zemi Vliv klimatu na ekosystémy a krajinu, kvartérní cyklus, lineární procesy - vymírání druhů Migrace druhů pod vlivem klimatu Hlavní fáze dlouhodobých změn ekosystémů (postglaciál), pozdní glaciál a holocén, koncept přirozenosti ekosystémů Role lesa a bezlesí ve středoevropské krajině Cíl Vysvětlit příčiny klimatických změn a porozumět dlouhodobému efektu klimatu na ekosystémy a krajinu.

4. PK Téma Prehistorické a historické příčiny využívání krajiny: vznik a vývoj kulturní krajiny, příchod antropocénu, hlavní mezníky původu současné krajinné struktury a hlavní její typy Kolonizace planety a krajiny člověkem Rozdíl vlivu lovců a sběračů od člověka zemědělského - od neolitického zahrádkaření po vyspělejší civilizace Koncept antropocénu - jeho možné počátky a vlivy na ekosystémy a krajinu Milníky v technologickém vývoji v pravěku a postup osídlení našeho území Velká středověká změna krajinné struktury Lesnické hospodaření Velké zrychlení, invaze Cíl Získat základní informace o činnosti člověka a jeho vlivu na krajinu a ekosystémy v dlouhodobé perspektivě. Umět identifikovat hlavní mezníky vývoje kulturní krajiny, vysvětlit jejich příčiny a následky.

5. PK Původci krajinné struktury a rozmístění ekosystémů Téma Původci krajinné struktury na menších škálách: disturbance a sukcese Co jsou disturbance a k čemu je ekosystémy a krajina potřebují Typy disturbancí a režimy Vliv struktury krajiny na disturbance Vliv disturbancí na heterogenitu Sukcese a její význam pro disturbance a krajinu Cíl Definovat narušení (disturbance) a sukcesi a pochopit hlavní význam pro ekosystémy a krajinu. Analyzovat vlivy různých faktorů na disturbance a disturbance na krajinnou strukturu, dokázat identifikovat různé typy na konkrétních příkladech.     Aktivita Průběžný test 1 – Moodle

6. JN Téma Abiotické podmínky – geodiverzita: (mikro)klima, půdy, reliéf Geodiverzita České Republiky, geologický podklad <p dir="lt

Anotace

Chceš porozumět současné krajině? Zajímá tě, proč je krajina uspořádána do současné struktury a jaké ekosystémy ji tvoří? Chceš se dozvědět o procesech v minulosti, které krajinu a ekosystémy utvořily do současného stavu? Nebo tě zajímají různé přístupy, jak současnou krajinu popisovat, analyzovat a chránit? Tento kurz ti představí ekologické přístupy studia krajiny a ekosystémů na velkých škálách a umožní porozumět interakcím mezi prostorovým uspořádáním, podmínkami prostředí a ekologickými procesy. Po absolvování kurzu se naučíš vyhodnocovat krajinnou strukturu, její procesy a vývoj.

Výukový cíl:

Student se naučí orientovat v hlavních přístupech ekosystémové a krajinné ekologie. Seznámí se s hlavními škálami (prostorovými a časovými), které hrají důležitou roli ve fungování ekosystémů a utváření krajiny. Dokáže popsat důležité mezníky ve vývoji krajiny, objasnit procesy fungování ekosystémů jako jsou disturbance (narušení), sukcese nebo kompetice. Porozumí faktorům důležitým za uspořádání jednotlivých ekosystémů v krajině a jejich diverzity. Následně bude schopen základní klasifikace krajinných prvků, posouzení vlivu příbuzných disciplín a ekologických teorií jako ostrovní biogeografie, metapopulační dynamiky organismů na ekosystémovou a krajinnou ekologii. Nakonec bude schopen vyhodnotit význam ekosystémových služeb, roli člověka při utváření krajiny a formulovat účinné akce pro její ochranu.