Definice klimatu, měřítka pohledu na klima (globální klima, mezoklima, mikroklima), příklady klimatických oblastí Země a místního klimatu. Historický vývoj meteorologie a klimatologie obsah a metody studia bioklimatologie jako mezioborové vědní disciplíny (př. agroklimatologie, porostní, reliéfová, lékařská klimatologie). Přízemní vrstva atmosféry, hlavní faktory určující klimatické podmínky a distribuci klimatických oblastí na Zemi.
Sluneční radiace, průnik ovzduším, interakce s atmosférou, přímé a difúzní záření, aktivní povrch, fyzikální vlastnosti neživých a živých objektů, faktory ovlivňující příjem sluneční radiace, odraz, adsorpce a průnik záření, transformace krátkého záření, bilance záření. Spektrální změny slunečního záření při průniku atmosférou, vodním sloupcem, vícepatrovou vegetací. Význam diurnálních a sezónních rytmů kvality a kvantity záření pro rostliny. Dálkový spektrozonální průzkum povrchu Země.
Dlouhovlnné záření, teplo a jeho šíření (advekce, konvekce, sálání, molekulární vedení). Povrchová teplota, tepelná kapacita, tepelná vodivost, měrné teplo, skupenská tepla, rozdíly mezi rostlinami a neživými objekty. Denní a sezónní chody teplot v půdě, ve vodě a v různých typech vegetace, bilance tepla. Vertikální teplotní gradient, suchá a mokrá adiabata. Teplota, rostliny a vegetace. Teplotní limity, suma efektivních teplot, teplotní inverze, mrazové jevy, vertikální a horizontální pásmovitost vegetace. reakce distribuce přirozené vegetace.
Voda, vlastnosti, formy, skupenské teplo a teplo latentní. Formy vody v atmosféře a typy srážek. Absolutní a relativní vzdušná vlhkost, výškový gradient srážkových úhrnů. Adiabatické procesy, kondenzace, oblačnost, fénový efekt. Globální a lokální distribuce srážek. Úhrny srážek, srážková bilance, intercepce, odtok a infiltrace na různých typech ploch, evaporace, transpirace. Vodní potenciál, voda v půdě, bilance, odtok, infiltrace, pF hodnota. Význam vody pro vegetaci a hlavní faktory ovlivňující příjem a výdej vody.
Atmosférický tlak a příčiny jeho kolísání, fronty, cyklony a anticyklony. Globální, kontinentální a lokální proudění vzduchu (sezónní vítr, svahový vítr, pobřežní vánky). Proudění vzduchu v okolí vegetace, laminární a turbulentní proudění, parametry drsnosti povrchu, energie větru, zchlazování povrchů. Vliv na rostliny a vegetaci, ohyb rostlin, vlajkové formy, nízké keříčkové formy, interakce s výskytem sněhu, šíření pylu a semen, větrolamy.
Interakce teploty a vlhkosti, klasifikace klimatu, klimatické oblasti a jejich distribuce, změna klimatu s nadmořskou výškou, oceanita a kontinentalita, klimadiagramy. Klima, mikroklima a vegetace, sukcese a klimaxová vegetace, vazba biomů na klimatická pásma. Klasifikace klimatu v ČR, klimatické oblasti a jejich rozložení. Zdroje klimatických údajů. Klima v minulosti a budoucnosti, možné příčiny změn klimatu.
Základy měření mikroklimatických charakteristik, meteorologická budka a mikroklimatická stanička, měření teploty vzduchu a půdy, povrchové teploty, relativní vzdušné vlhkosti, výparnosti, směru a proudění vzduchu, srážek, výšky sněhu a vodní kapacity. Automatický sběr mikroklimatických dat, čidla, sběrné datastanice a přebírání dat, výškové profily v lese.
Literatura:
Uhlíř P. (1961): Meteorologie a klimatologie v zemědělství.- ČSAZV, SZN Praha, 402 pp.
Petrík M., Havlíček V., Uhrecký I. (1986): Lesnícka bioklimatológia.- Príroda, Bratislava, 346 pp.
Doporučená literatura:
Bonan G. (2002): Ecological climatology. Concepts and application.- Cambridge Univ. Press., 670 pp.
Jones H.G. (1992): Plants and Microclimate. A Quantitative approach to plant physiology.- 2nd ed., Cambr. Univ. Press, 428 pp.
Krečmer V. et al. (1980): Bioklimatologický slovník terminologický a explicitní.- Academia, Praha, 244 pp.
Způsob zkoušky:
Písemný test a dle potřeby ústni přezkoušení na základě výsledku písemného testu.
V akademickém roce 2018-2019 nebude předmět vyučován!
Definování interdisciplinárního předmětu a obsah jeho studia. Sluneční radiace a základní fyzikální charakteristiky objektů neživé a živé přírody podmiňující rozdíly mikroklimatických charakteristik ploch krytých a nekrytých vegetací. Interakce sluneční radiace, dešťových srážek a proudění vzduchu s organismem rostliny a vegetačním pokryvem, toky a bilance energie. Klimatické oblasti a příklady vlivu různých typů vegetace na formování porostního klimatu. Základní informace o možnostech měření vybraných charakteristik porostního klimatu.