Charles Explorer logo
🇨🇿

Botanika cévnatých rostlin (pro odbornou biologii)

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MB120P20

Sylabus

1) Úvod do fylogeneze a klasifikace cévnatých rostlin, vznik a diverzifikace cévnatých rostlin, evoluce orgánů a životního cyklu, znaky důležité pro klasifikaci, metodické přístupy

2) Nejstarší suchozemské rostliny (Protracheophyta, Rhyniophyta)

3) Plavuňová větev cévnatých rostlin (Zosterophyllophyta, Lycopodiophyta)

4) Další výtrusné cévnaté rostliny (Equisetophyta, Polypodiophyta)

5) Semenné rostliny - evoluční kroky

6) Cykasová větev nahosemenných

7) Jehličnanová větev nahosemenných (jinany, jehličnany)

8) První pokusy o krytosemennost, liánovce (Gnetophyta)

9) Krytosemenné (Magnoliophyta): znaky, diverzifikace

10) Bazální dvouděložné (Magnoliopsida): nejstarší krytosemenná rostlina, bazální skupina ANITA

11) Jednoděložné (Liliopsida) - znaky, evoluce, zástupci

12) Pravé dvouděložné (Rosopsida)- znaky evoluce, zástupci

13) Skupina Rosidae (bazální čeledi, Eurosidy I a II)

14) Skupina Asteridae (bazální čeledi. Euasteriy I a II) Základní jednotkou jsou čeledi, u nichž jsou představeny charakteristické a evolučně důležité znaky, jejich fylogenetická pozice, rozšíření, významní zástupci (s důrazem na středoevropskou květenu), zajímavosti, hospodářský význam atd.

Anotace

Základní bakalářská průřezová přednáška pojednávající o cévnatých rostlinách (kapraďorostech, nahosemenných a krytosemenných). Chce posluchače seznámit zejména (1) s diverzitou cévnatých rostlin a jejich vzájemnými příbuzenskými vztahy; (2) s vývojovými vztahy vymřelých a současných skupin rostlin; (3) se znakovou výbavou důležitou pro fylogenetické vztahy; (4) podrobněji pak s nejdůležitějšími skupinami temperátních, subtropických i tropických oblastí, zejména jejich charakteristickými znaky, rozšířením popř. ekologií, hospodářským významem a s typickými či nejdůležitějšími zástupci.

Snaží se o srovnání molekulárního a morfologického pohledu na vývojový strom cévnatých; k tomu je v úvodu vysvětlen základní evoluční a kladistický pojmový aparát. Naopak se předpokládá znalost základního pojmového aparátu anatomie a morfologie rostlin.

Součástí přednášky jsou praktická cvičení seznamující posluchače s morfologickými a anatomickými vývojově důležitými specifitami jednotlivých skupin. Doporučeno je absolvování přednášky Anatomie a morfologie rostlin.

Přednáška je vhodná pro 1. ročník.