Úvodní část: Charakteristika a pojetí říší Bacteria, Excavata, Amoebozoa, SAR/Chromista, Fungi a Plantae. Systematika, vědecké názvy, základní taxonomické kategorie. Stavba stélek u sinic, řas, houbových organismů, hub, lišejníků a mechorostů. Pohlavní a nepohlavní rozmnožování, rodozměna, životní cykly. Speciální část: Bacteria.
Cyanobacteria - sinice. Excavata: Acrasiomycota - akrasie, Euglenophyta - krásnoočka. Amoebozoa: Myxomycota - hlenky.SAR/Chromista: Chlorarachniophyta, Dinophyta - obrněnky, Cryptophyta - skrytěnky, Haptophyta, Heterokontophyta, Labyrinthulomycota, Plasmodiophoromycota - plasmodiofory, Peronosporomycota, Hyphochytriomycota.
Opisthokonta: Fungi - houby. Chytridiomycota - chytridie, Microsporidiomycota - mikrosporidie, Zygomycota - zygomycety, Ascomycota - houby vřeckovýtrusné, Basidiomycota - houby stopkovýtrusné.
Lichenes - lišejníky. Archaeplastida (=Plantae) - rostliny.
Rhodophyta - ruduchy, Chlorophyta - zelené řasy, Anthocerotophyta - hlevíky, Marchantiophyta - játrovky, Bryophyta - mechy. U jednotlivých skupin organismů je kladen důraz na morfologii, rozmnožování, příklady zástupců, výskyt v přírodě a jejich význam.
Cílem přednášky je podat ucelenou představu o bezcévných rostlinách. Je probírán systém a fylogenese bezcévných rostlin, zahrnující jednotlivá oddělení sinic, řas, mechorostů a hub včetně lišejníků.
Studenti jsou seznamováni především s morfologií stélek, pohlavním a nepohlavním rozmnožováním, životními cykly, výskytem v přírodě a významem pro člověka. Jsou uváděni významní zástupci.