Charles Explorer logo
🇨🇿

Ekologie hub

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MB120P49

Sylabus

1 Úvod, historie. Ekologie obecná vs. ekologie hub. Postavení, funkce a formy výskytu hub v ekosystému. Autekologie, synekologie. Stanoviště, niky, habitaty. Kolonizace substrátu, sukcese. Spory, hyfy, mycelium, haustorium, apresorium, myceliární provazce, rhizomorfy, sirocium, sklerocium, stroma. Autochtonní, exochtonní, introdukované houby, literatura. 2 Ekologické nároky hub – fyzikální faktory. Pokusy in vivo, in vitro, in situ, ex situ. Pozitivní a negativní fototropismus. Temnostní formy, ochrana UV. Druhy psychrofilní, mezofilní, termofilní, psychrotolerantní, termotolerantní. Druhy xerofilní, xerotolerantní, osmofilní, hygrofilní, halofilní. Houby extrémních stanovišť. Druhy obligátně oxidativní, fakultativně fermentativní, obligátně fermentativní (fakultativní a obligátní anaerobové). Pohyby hub v reakci na podnět. Anemotropizmus, tigmotropizmus, fototropizmus, autotropizmus, anodo/katodotropizmus, gravitropizmus, gravimorfogeneze. Čas, čarodějné kruhy. 3 Výživa a růst hub vs. výživa a růst houbových organismů (hlenky, oomycety, …).

Fagocytóza. Extracelulární a intracelulární enzymy. Výživa C, N, P, stopové prvky. Transport (P, N). Houby a těžké kovy, houby a radioaktivita. Feromony, fruktifikace, sporulace, dormance, klíčení. Anemochorie, hydrochorie a zoochorie. 4 Dekompozice opadu, půda. Typy hniloby dřeva. Koprofilní a keratinofilní houby. Amoniové houby. Houby v horninách a nerostech, zvětrávání. Substrátové preference a vazba, sukcese hub na dřevě, opadu, exkrementech, po požáru. Houby ve vodním prostředí. 5 Trofické interakce s bakteriemi, protisty, bezobratlými, obratlovci. Strategie. Inter- a intraspecifické interakce hub a kompetice, komenzálismus, antagonismus, mutualizmus, neutralizmus. Interakce s bakteriemi, protisty, obratlovci. Houby, roztoči a chvostoskoci v opadu. 6 Mechanismy nematofágních hub, predace. Parazitické houby. Houby x hlenky, houby, rostliny, bezobratlí, živočichové, člověk. Laboulbeniales. Hyperparazitismus. Dermatomykózy, systémové mykózy. Houby v lidských sídlech, ovzduší, kompostu. 7 Mutualistické symbiózy s rostlinami. Endofyti. Ekto- a endosymbiózy. Ektomykorhizy, ektendomykorhizy (arbutoidní, monotropoidní), endomykorhizy (erikoidní, orchideoidní), VAM, cavendishoidní, DSE. Lichenismus. Fotobiont, mykobiont. 8 Houby in silico, neurální sítě. Společenstva hub, společenstva mikroorganismů. Biodeteriorace. Možnosti studia ekologie hub a výstupy – laboratorní a jiné pokusy, interpretace, artefakty.

Interakce s bezobratlými (Kolařík)

Mykofágové. Ambroziové houby. Symbiotické vztahy, jejich význam pro partnery, specificita, selekce vzhledem k hostiteli, geografické rozšíření hostitele a houby, molekulární podstata symbióz, vznik, preference a vazba na hostitele. Trichomycetes.

Diverzita hub (Holec)

Změny mykoflóry jako důsledek znečištěného prostředí. Bioindikace. Mykofloristika a ekologie hub. Počty druhů huby. „Mykogeografie“, areály, geografické rozšíření druhů.

Anotace

Základní aktuální poznatky z ekologie hub jsou propojeny s fyziologickými vlastnostmi, interakcemi s ostatními organizmy a vztahem hub a abiotických složek prostředí (kompetice, strategie, trofie). Studenti jsou seznámeni s postavením, funkcí a formou výskytu hub v ekosystémech, vlivem jednotlivých fyzikálních faktorů na růst, fruktifikaci a sporulaci.

Pozornost je věnována přirozeným stanovištím včetně extrémních, stejně jako člověkem ovlivněným stanovištím. Zmíněny jsou i příklady aplikací hub a houbových enzymů v biotechnologiích, stejně tak jako negativní vliv hub na člověka.