1/ Barviva Extrakce a chromatografie plastidových barviv, spekrofotometrické stanovení absorpčních spekter, podmínky přenosu elektronu na akceptor, chromatografie a identifikace vakuolárních barviv. 2/ Fotosyntéza a dýchání Měření rychlosti fotosyntézy a dýchání u C3 a C4 rostlin, stanovení kompenzační koncentrace CO2, využití rychlé kinetiky indukované fluorescence k detekci raných fází stresu fotosyntetického aparátu, lokalizace škrobu v listech. 3/ Vodní provoz Stanovení osmotického potenciálu, transport vody v rostlině, vliv vodního stresu na transpiraci, čistou fotosyntézu a vodivost průduchů. 4/ Minerální výživa Vliv nedostatku dusíku na rychlost a účinnost fotosyntézy, projevy deficiencí jednotlivých prvků a určení deficiencí pomocí powerpointového klíče, charakteristika kořenového systémů pomocí obrazové analýzy. 5/ Fytohormony Efekty fytohormonů na růst a vývoj. 6/ Kultivace in vitro Podmíny kultivace na živných médiích. Pasážování.
Stanovení viability. 7/ Mykorhizní symbióza Kultivace a pasážování mykorhizních hub v podmínkách in vitro, anatomická a morfologická analýza mykorhizních hub a kořenů rostlin kolonizovaných mykorhizními houbami 8/ Samčí gametofyt - fosfolipázová signalizace ve vrcholovém růstu. Testování geneticky modifikovaných rostlin.
Praktická výuka fyziologie rostlin. Zabývá se rostlinnými barvivy, fotosyntézou a respirací, minerální výživou, vodním režimem a efekty růstových látek.
Student si osvojí základní návyky práce s živým rostlinným materiálem, seznámí se s kultivací rostlinných explantátů in vitro a s některými základními analytickými metodami, např. chromatografií, spektrometrií a gazometrií. Představuje také interakce rostlin s okolní biosférou na příkladu mykorhizní symbiózy.