Rostlinná barviva. Extrakce a chromatografie plastidových barviv, eluce, absorpční spektra.
Transport elektronu z donoru na akceptor v připraveném extraktu. Chromatografie vakuolárních barviv - demonstrace pomocí zdroje záření UV. Fotosyntéza, dýchání, asimiláty.
Měření rychlosti čisté fotosyntézy, transpirace a vodivosti průduchů v různých podmínkách. Měření kinetiky fluorescence jako metody pro stanovení funkce fotosyntetického aparátu.
Vodní režim rostliny. Stanovení osmotického potenciálu pletiv v pokožce cibule (sledování hraniční plazmolýzy).
Transport vody xylémem, detekce ligninu v pletivech stonku. Minerální výživa. Projevy deficience vybraných minerálních živin u kuuřice - určování příznaků pomocí určovacího klíče.
Vliv nedostatku dusíku na růst kořenů kukuřice - analýza obrazu jako metoda pro měření růstových parametrů. Kultivace rostlin in vitro. Pasážování rostlin.
Propagace rostlin bramboru nodálními segmenty. Buněčná kultura - stanovení viability buněk pomocí trypanové modře. Růstové látky.
Vliv BAP, ABA a GA3 na růst a vývoj klíčních rostlin řeřichy seté. Mutanti huseníčku se změněnou citlivostí k ethylenu.
Mykorhizní symbióza - anatomická a morfologická analýza mykorhizních hub a kořenů rostlin kolonizovaných mykorhizními houbami Samčí gametofyt - fosfolipázová signalizace ve vrcholovém růstu pylové láčky, vliv inhibitorů. Genotypování - izolace DNA, ověření T-DNA inzerce v rostlinném materiálu pomocí PCR a agarózové gelové elektroforézy, fenotyp inzerčních mutantů
Praktická výuka fyziologie rostlin, doprovází a ilustruje přednášku MB130P74. Zabývá se rostlinnými barvivy, fotosyntézou a respirací, minerální výživou, vodním režimem a efekty růstov ých látek.
Student si osvojí základní návyky práce s živým rostlinným materiálem, seznámí se s kultivací rostlinných explantátů in vitro a s některými základními analytickými metodami, používanými ve fyziologii rostlin, např. chromatografií, spektrofotometrií, gazometrií, analýzou obrazu, práce s DNA a inzerčními mutanty.