Charles Explorer logo
🇨🇿

Biologie kvasinek

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MB140P24

Sylabus

1. Úvod. Definice kvasinek, význam, využití. Požadavky na prostředí - voda, teplo, kyslík. Kultury kvasinek v tekutém a na pevném médiu. Izolace kvasinek, eliminace kvasinek. Morfologie kvasinek, typy rozmnožování, typy buněk.

2. Patogenní kvasinky. Typy, identifikace, genetické determinanty virulence, antimykotika.

3. Průmyslově významné kvasinky.

4. Cytologie. Pouzdro, buněčná stěna, jizvy, flokulace, plasmatická membrána, sekreční dráhy, jádro, vakuola, mitochondrie, peroxisomy, cytoskelet.

5. Průběh a regulace buněčného cyklu. Saccharomyces cerevisiae, Schizosaccharomyces pombe. Fáze buněčného cyklu, start - výběr vývojových alternativ, genová regulace, cykliny, signální dráhy - Ras-cAMP dráha, , polarizovaný růst pupene - výběr místa založení pupene, polarizace růstu, pseudohyfální růst.

6. Stárnutí a apoptóza.

7. Pohlavní rozmnožování kvasinek. S. cerevisiae, Sch. pombe a další kvasinky. Životní cyklus u basidiomycetových kvasinek. Genetická determinace párovacího typu, homothalismus a heterothalismus, průběh konjugace, feromony, receptory, aglutininy, feromonová signální dráha. Sporulace - morfologické změny, biochemické změny, genetická determinace, spory.

8. Jaderný genom. Metody studia, sekvenování genomu, variabilita, , transposony. 2 µm plasmidy.

9. Mitochondriální genom. Velikost a uspořádání mt DNA, genetická mapa, mitochondriální mutanty, respiračně deficitní mutanty, přenos mitochondriálního genomu.

10. Kvasinkové priony.

11. Killer fenomén. Killer kmeny s dsRNA, cytoplasmatickou DNA, jadernou determinantou, charakteristiky systémů, mechanismy účinku, využití killer fenoménu, pradátorské kvasinky.

12. Metabolismus. Transport látek do buňky, zdroje uhlíku a energie, zdroje dusíku, zásobní látky. Hlavní regulační dráhy. Metabolické regulace - katabolická represe, Pasteurův, Kluyverův a Custersův efekt. Kvasinkové ATPázy.

13. Taxonomie kvasinek.

Anotace

Přednáška seznamuje posluchače s biologií kvasinek v plném rozsahu. Zahrnuta jsou témata: cytologie, buněčný cyklus, stárnutí, apoptóza, konjugace, sporulace, killer fenomén, jaderný a mitochondriální genom, priony, transposony, metabolismus, taxonomie, patogenní kvasinky, kvasinky v průmyslu a v přírodě. Důraz je kladen na nejnovější poznatky kvasinkové genetiky a molekulární biologie. Velmi doporučuji zapsat si současně i nepovinný praktický kurz (Praktikum z molekulární a buněčné biologie kvasinek - MB140C29).

Doporučuji předchozí absolvování přednášky Základy molekulární biologie a Mikrobiologie.

Akademický rok 2020/2021:

V době protiepidemických opatření probíhá výuka online prostřednictvím komunikační platformy Microsoft Teams v době uvedené v rozvrhu.

Studovaná témata je možno konzultovat po předchozí domluvě rovněž prostřednictvím komunikační platformy Microsoft Teams.

Kontaktní email: irena.vopalenska@natur.cuni.cz

Požadavky ke zkoušce v době protiepidemických opatřeni zůstávají stejné.