Charles Explorer logo
🇨🇿

Viry rostlin, hub a bakterií

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MB140P96

Sylabus

1. Viry z historického pohledu, jejich evoluce a taxonomie2. Viry v oceánech a jejich význam3. Rostlinné viry a viroidy, historie, taxonomie4. Vektory rostlinných virů, replikační strategie, genová exprese a resistence5. Viry infikující protisty, mimivirus a jeho příbuzní, epidemiologie a ekologie, virofágy6. Viry u hmyzu, jejich klasifikace, ekologie, genová exprese7. Viry a priony u kvasinek, hub a jednobuněčných organismů8. Bakteriofágy, historie, evoluce, interakce s hostitelem a biologie9. Lidský virom a viry v nás

Anotace

Přednáškový cyklus ukazuje viry jako skupinu rozmanitých vnitrobuněčných parazitů, které jsou běžnou součástí přírodních systémů.

Zaměřuje se především na viry nalezené u bezobratlých, rostlin, hub, protistů nebo bakterií, které tvoří více jak polovinu všech známých druhů virů.

Po obecném úvodu, tedy co jsou vlastně viry zač, se budeme podrobněji věnovat virům z rozdílných prostředí, jejich historií, replikační strategii, patogenezi, ekologii, nebo možností využití v biomedicínském výzkumu.

Podíváme na viry v mořích a oceánech, rostlinné viry, viry hub, hmyzí viry, bakteriofágy a neopomeneme také lidské viry, které jsou vlastně naší součástí.

MOODLE https://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=2458