1. Příprava řezových histologických preparátů: odběr tkání a orgánů (myš), fixace, odvodňování vzestupnou alkoholovou řadou, zalévání do parafínu, řezání na mikrotomu, barvení hematoxylinem/eosinem, zavírání do kanadského balzámu.
2. Příprava roztěrových preparátů krve a kostní dřeně: fixace metanolem, barvení Giemsou
3. Příprava otlakových preparátů vybraných orgánů - slezina, brzlík, uzliny, varle, mozeček- fixace metanolem, barvení Giemsou
4. Příprava fluorescenčních variant otiskových preparátů (detekce plazmatických buněk ve slezině, charakterizace vývojových stadií spermatogenese ve varleti)
5. Příprava imunofluorescenčních preparátů pro fluorescenční mikroskopii (fixace, permeabilizace blokování, barvení primárními a sekundárními protilátkami, DAPI, zalévání do Mowiolu)
6. Pozorování živých buněk - kultury epiteliálních buněk transfekovaných GFP-tagovanými proteiny, barvení vitálními sondami organel, příprava time-lapse záznamů buněčných dějů.
5. Detekce tyrozinové fosforylace aktivovaných buněk fluorescenční mikroskopií a western blotingem, práce s invertovaným fluorescenčním mikroskopem,
6. Problematika krevních skupin a jejich detekce .
Ur čeno pro zájemce o histologické metodiky, vhodné jako doplněk přednášky z Histologie. Doporučený ročník 1. po absolutoriu praktik z Buněčné biologie.
Jedná se o základní kurs histologických technik, kde se studenti seznámí s přípravou roztěrových, otlakových a řezových histologických preparátů, včetně fluorescenčních variant.