Charles Explorer logo
🇨🇿

Regulační mechanismy imunity

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MB150P13

Sylabus

ÚVOD Buňky imunitního systému, T a B lymfocyty, další buněčné typy významné pro regulaci imunitní odpovědi (MDSC, MSC), subpopulace imunoregulačních buněk, buňky presentující antigen, kooperace a interakce buněk imunitního systému, sekundární odpověď, imunologická paměť.

IMUNOREGULACE ZALOŽENÉ NA INTERAKCI POVRCHOVÝCH MOLEKUL Specifické receptory pro antigen, kostimulační molekuly, inhibiční kostimulační molekuly, adhezivní molekuly, Fas, TRAIL, ICOS a další imunologicky významné povrchové molekuly. INTERAKCE BUNĚK POMOCÍ SIGNÁLNÍCH MOLEKUL Vlastnosti cytokinů, interleukiny. DALŠÍ IMUNOREGULAČNÍ CYTOKINY Cytokiny, jejich vliv na rozvoj patologických stavů a jejich případné terapie  REGULACE BUNĚČNÉ A HUMORÁLNÍ IMUNITY Vývoj a aktivace T a B lymfocytů, determinace typu imunitní odpovědi, efektorové mechanismy jednotlivých typů imunitní odpovědi. IMUNOLOGICKÁ TOLERANCE Neonatální imunologická tolerance, centrální a periferní tolerance. Mechanismy tolerance. Imunologicky privilegovaná místa

INTERAKCE IMUNITNÍHO SYSTÉMU S NEROVÝM A ENDOKRINNÍM SYSTÉMEM  

Anotace

Cílem předmětu je seznámit studenty s buněčnými a molekulárními mechanismy, které regulují specifickou imunitní odpověď. Hlavní důraz bude kladen na objasnění role imunoregulačních buněk a jejich produktů - interleukinů a dalších cytokinů, které kvantitativně a kvalitativně rozhodují o konečné manifestaci imunitní odpovědi.

Posluchači získají přehled a možnostech, jak je možné v experimentu nebo v klinické praxi imunitní reakci cíleně a specificky utlumit (po léčebných transplantacích, při alergiích nebo při různých formách buněčné přecitlivělosti) a nebo imunitu zesílit (při nádorových onemocněních, infekcích a imunodeficiencích).