PŘEDNÁŠKY ZIMNÍHO SEMESTRU:
1. Vstupní test a úvod
2. Metody molekulární imunologie
3. Receptory přirozené imunity rozeznávají vetřelce v našich tělech = PAMP, DAMP, teorie nebezpečí
4. Pattern-recognition receptory (TLR, RLR, NLR, CLR), inflamazom
5. Receptory NK buněk & NKT buněk a jejich vývoj
6. Funkce MHC proteinů - klasické a neklasické
7. Diverzita TCR a BCR
8. Příprava k vypracování hesla na Wikipedii PŘEDNÁŠKY LETNÍHO SEMESTRU:
9. Mechanismy signalizace přes imunoreceptory
10. Aktivace T a B lymfocytů - role kostimulačních receptorů
11. Polarizace and migrace: cytokiny, chemokiny - jejich receptory a signalizace
12. Další důležité receptory: adhezivní molekuly, Fc receptory a komplementové receptory
13. Signalizační sítě imunitních buněk a interakční domény proteinů: posttranslační modifikace, interaktom, systémová biologie
14. Biomarkery lidských onemocnění se vztahem k imunitnímu systému
15. Tkáňově specifické imunitní mechanismy
16. Všechno, co jste kdy chtěli vědet o imunitním systému Další témata:•Charakteristické molekuly leukocytárních subpopulací•Principy moderních imunologických, molekulárně biologických a biochemických metod•Epigenetická regulace funkcí imunitních buněk•Bioterapeutika a "biosimilars" / "biobetters"•Souvislosti mezi strukturou a funkcí molekul•Design experimentu Přednáška je shrnuta v dostupných prezentacích (pdf), ovšem tyto jsou jen připomenutím faktů o kterých se v přednášce mluví. Pro úplné pochopení látky je nutná přítomnost na přednáškách. OPAKUJI: samozřejmým předpokladem je znalost základů, tedy toho, co se probíralo v základní přednášce "Imunologie" v zimním semestru předchozího ročníku.
Pokročilý 2-semestrální přednáškový kurs je zaměřen na prohloubení znalostí o molekulárních mechanismech vybraných imunitních dějů, jejichž základy byly probrány v základní přednášce Imunologie, kterou musí studenti povinně absolvovat v předchozím ročníku včetně zkoušky (Immunology - MB150P14E: Drbal, Černý; alternativou je česká verze Imunologie - MB150P14B: Hořejší, Brdička). Dále prosím ty studenty, kteří neabsolvovali praktika (Imunologie - praktická cvičení), aby tak učinili hned v prvním semestru magisterského studia.
Absolvování základního kurzu Imunologie MB150P14B/MB150P14E nelze oficiálně vyžadovat, protože pro magisterské studium nemůžeme dávat prerekvizity z bakalářského studia. Tím by se diskriminovali ti, kdo přichází po bakalářském studiu z jiných fakult. Těmto studentům doporučuji absolvovat předmět MB150P14E v angličtině v 1. ročníku magisterského studia. Plně doporučuji též absolvování nového kurzu MB151P103E: Immunology - a systems biology view v angličtině v předchozím letním semestru.
Nebudeme spolu proto opakovat celou základní imunologii, ale spíše detailně provazovat funkce vybraných molekul imunitního systému s buňkami a fyziologickými/patologickými stavy imunitně-relevantních lidských onemocnění.
Určeno pro:
- studenty 1. a 2. NMgr. ročníku oboru Imunologie,
- postgraduální (Ph.D.) studenty, včetně lékařských oborů,
- bakalářské studenty, kteří si chtějí vybrat Imunologii jako obor navazujícího Mgr. studia (až po absolvování základní přednášky Imunologie).
V zimním semestru budeme probírat následující témata: 1/ úvod do metodiky: základní principy současných metod používaných v molekulární imunologii 2/ stavební kameny imunitního systému: molekulární mechanismy vzniku a funkce receptorů přirozené imunity, imunoreceptorů a MHC proteinů, NK receptorů.
V letním semestru se potom zaměříme na složitější systémy: 3/ koreceptory, cytokiny/chemokiny a jejich příslušné receptory a další páry ligand/receptor; důležité signalizační dráhy a související transkripční programy, jejich souhru na buněčné úrovni 4/ systémový pohled na molekulární úroveň imunitních dějů a jejich příčinné souvislosti s lidskými chorobami: funkční genomika, interaktom, metabolom, doménové a motivové uspořádání interagujících molekulárních partnerů.