- ultradiánní, infradiánní, cirkadiánní vs. denní rytmy
- molekulární mechanismy vzniku cirkadiánních oscilací prokaryotických a eukaryotických organismů
- cirkadiánní pacemakery a jejich adaptabilita k časovým změnám ve vnějším prostředí
- molekulární principy světelné a nesvětelné synchronizace
- regulace spánku a kognitivních funkcí
- cirkanuální rytmy a fotoperiodismus
- fotoperiodismus a hibernace
- cirkadiánní systém a buněčný cyklus
- cirkadiánní systém a metabolismus
- cirkadiánní a imunitní systém
- chronobiologie člověka
Chronobiologie je nauka o časové organizaci behaviorálních, fyziologických a biochemických procesů ve všech typech organismů. V kurzu budou vysvětleny ultradiánní, cirkadiánní a infradiánní regulace životních funkcí s důrazem na nejlépe prozkoumané, tzv. cirkadiánní hodiny.
Bude objasněna molekulární podstata endogenních cirkadiánních pacemakerů v prokaryotických a eukaryotických buňkách v perspektivě evoluce, a bude vysvětlen způsob adaptace endogenních časovacích systémů k časovým změnám ve vnějším prostředí. Další část kurzu bude zaměřena na neurobiologickou podstatu organizace cirkadiánního systému savců a její vztah k regulaci fyziologických funkcí jako je fotoperiodismus, hibernace, spánek, paměť a kognitivní funkce apod.
Vysvětleny budou také nejnovější poznatky týkající se vzájemných interakcí mezi cirkadiánním systémem a metabolismem, imunitou, buněčným cyklem, a poslední přednáška bude věnována patofyziologickým změnám, které nastávají při dlouhodobém narušování správné funkce cirkadiánního systému. Přednáška předpokládá bakalářské znalosti z neurobiologie a orgánové i buněčné fyziologie.