1. Životní cyklus organismu. Pojem diferenciace buněk Stabilita a proměnlivost genetické výbavy během vývoje. Příklady dimiunuce, multiplikace, transpozice, přestavby genů během diferenciace. Průkaz potence jádra diferencované buňky.
2. Diferenční genová aktivita a diferenční afinita buněk Úrovně regulace genové exprese a využití jejich produktů. Mechanismy regulace. Genetické a epigenetické faktory.
3. Mezibuněčné vztahy ve vývoji Endo, auto, para, juxtakrinní signalizace. Typy mezibuněčných signálů a jejich přenosové mechanismy. Receptorová soustava a způsoby jejího využití. Příklad neurální indukce.
4. Gametogeneze Principy diferenciace gonocytů. Struktura a molekulární výbava gamet a její význam pro vývoj jedince. Maternální vlivy zprostředkované oocytem. Mozaikový a regulační vývoj. Gradienty morfogenů.
5. Vznik osní symetrie I Morfogeneze a prostorová orientace u obojživelníků. Induktivní interakce jako princip regulace morfogeneze. Mezodermální, neurální a další indukce. Experimentálně embryologický průkaz a molekulární základ indukcí. Základní mechanismy vziku anterior-posterironí a dorzo-ventrální osní symetrie na modelu Xenopus.
6. Vznik osní symetrie II Vývojové etapy a určení tělních os u ryb, ptáků a savců. EVO-DEVO srovnání vzniku anterior posteriorní a dorzo-ventrální osní symetrie v rámci živočišné říše
7. Vznik osní symetrie III Ustanovení anterior-posteriorní a dorzo-ventrální osní symetrie u hmyzu na modelu Drozofily. Ustanovení pravo-levé osní symetrie v rámci živočišné říše
8. Regenerace a stárnutí Embryonální a tkáňové kmenové buňky, vlastnosti a použití přirozené i bioinženýrské. Regenerace, úrovně, možnosti a schoposti různých tkání a organismů. Předmět je vyučován za podpory projektu Zvýšení kvality vzdělávání na UK a jeho relevance pro potřeby trhu práce, reg.č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002362.
Přednáška si klade za cíl objasnit principy diferenciace buněk v zárodečném vývoji živočišných organismů. Nosnými tématy jsou: stabilita a proměnlivost genetické výbavy během vývoje, genetické a epigenetické ovlivnění aktivity genů, úprava a regulace využití jejich produktů, mezibuněčné vztahy, typy a šíření intercelulárních signálů, účast extracelulární matrix Induktivní interakce a jejich molekulární základy, morfogenetická pole a poziční informace, hierarchie genetických aktivit v morfogenezi, ve formování prostorové orientace těla živočichů.