Charles Explorer logo
🇨🇿

Neurobiologie chování a paměti

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MB150P86

Sylabus

Obecné aspekty paměťových fenoménů, definice paměti, typy paměti: deklarativní, nedeklarativní, procedurální, paměť, učení (learning, acquisition), uchování (storage), konsolidace, vybavení (retrieval), rekonsolidace. Typy paměti: podle modalit, podle předpokládané doby uložení podle charakteru informace - deklarativní [epizodická, sémantická], nedeklarativní (procedurální) , reflexní dráhy, podmiňování (emoční, klasické)

Prostorová paměť a orientace zvířat jako model vyšších nervových funkcí člověka. Geografická, topografická orientace. Navigace ke skrytým cílům, navigace k perceptibilním cílům, idiotetická a alotetická orientace, Tolmanův experiment. Kognitivní mapy.

Paměťové stopy - engramy: Molekulární mechanismy, funkce receptorových mechanismů a signálních transdukčních drah. Konsolidace - spojena s expresí specifických genů, tvorba nových bílkovin. Lateralizace paměti. Interhemisferální syntéza, interhemisferální transfer. Zapomínaní a extinkce.

Biochemie paměti: Receptorové systémy, neuronální plasticita. Hebbův koncept paměti Proteinkinázy, kalmodulin kinázy, proteinkináza Mzeta, Dlouhodobá potenciace (LTP), dlouhodobá deprese. Proteiny vázané na plasticitu (plasticity-related proteins - PRP). Specifická role NMDA a AMPA glutamátových receptorů

Metodické přístupy ke studiu paměti u lidí: Základy neuropsychologie. Neuropsychologické testy, paměťové testy. Korelace výkonu v paměťových testech s funkčními zobrazovacími technikami. Testy pracovní paměti, testy exekutivních funkcí, Virtuální bludiště, reálná bludiště, Využití testů paměti a chování pro včasnou diagnostiku neurodegenerativních onemocnění

Metodika studia paměti u zvířat: Analýza chování v experimentálních prostředích, Morrisově vodní bludiště. Ostatní prostorové a neprostorové paměťové úlohy, experimentální bludiště. Studium paměti u zvířat v přirozených prostředích

Neuroanatomický substrát paměti u lidí: Mozkové struktury zodpovědné či podílející se na jednotlivých formách paměti. Pracovní paměť - fonologická smyčka, visuospaciální náčrtník, centrální exekutivní složka. Prefrontální kůra, pracovní paměť a exekutivní funkce.

Neuroanatomie paměti u zvířat : Funkce hipokampu - prostorová paměť, amygdaly-emoční paměť, striata-motorická paměť, prefrontální kůry-praocvní paměť. Funkce neuronálních okruhů a spojů.

*

Hipokampus a paměť závislá na hipokampu: Specializované nervové buňky učastnící se paměti, potenciální substrát kognitivní mapy. Místové neurony, neurony směru hlavy, "grid cells". Různé funkce hipokampu - emoční, prostorová, behaviorální inhibice

Patofyziologie paměti v klinice Různé druhy amnézií - anterográdní, retrográdní. Parietální "neglect". Příklady na pacientech s mozkovými lézemi. Pacient H.M. Funkční zobrazovací techniky. PET, MRI.

Metody experimentálního narušení paměti o zvířat. S cílem studia neurobiologického substrátu a neuropřenašečových mechanismů paměti. Léze a dočasné inaktivace mozkových struktur. Genetické techniky vyřazení specifických genů a jejich vliv na chování (knock-out, transgenní zvířata)

* Exkurze do Laboratoře neurofyziologie paměti FgÚ AV ČR

Anotace

Chování, učení a paměť patrí mezi intenzivně studované projevy živých organismů, které využívá experimentální psychologie, neurofyziologie, etologie, farmakologie, kognitivní neurovědy i psychologie. Přednáška uvede posluchače do základů studia učení a paměti u zvířat i lidí, z pohledu především neurobiologického.

Přednáška je povinně volitelným kurzem pro studenty magisterského stupně ve specializaci neurobiologie, ale přístupná i pro další zájemce. Přednáška navazuje na kurzy "Fyziologie živočichů a člověka" a "Neurobiologie".